eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Które dzielnice Warszawy obfitują w nowe mieszkania?

Które dzielnice Warszawy obfitują w nowe mieszkania?

2019-09-06 12:13

Które dzielnice Warszawy obfitują w nowe mieszkania?

Które dzielnice Warszawy polubili deweloperzy? © Fotokon - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Warto sprawdzić, które dzielnice Warszawy szczególnie upodobali sobie krajowi deweloperzy oraz ich klienci. Lista takich popularnych dzielnic zmieniła się w 2018 r.

Przeczytaj także: Budownictwo mieszkaniowe w Warszawie: Ursus górą

Warszawa to miasto, które może się pochwalić zdecydowanie największą w Polsce ofertą rynku pierwotnego. Ta oferta nowych mieszkań jest ponad dwa razy większa niż w przypadku Krakowa i Wrocławia. Stolica zdecydowanie przoduje również pod względem liczby mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów. Na podstawie danych GUS postanowiliśmy sprawdzić, w których dzielnicach takie mieszkania powstają najczęściej. Wzięliśmy pod uwagę dane z 2017 roku oraz 2018 roku. Pokazują one, że w ujęciu rocznym doszło do ciekawych zmian.

W 2018 r. znacznie więcej mieszkań ukończono na Białołęce


Nawet wielu analityków nie wie o tym, że Główny Urząd Statystyczny podaje dokładne informacje o liczbie mieszkań ukończonych w poszczególnych dzielnicach Warszawy. Poniższa tabela prezentuje takie statystyki zaczerpnięte z Banku Danych Lokalnych GUS. Wskazują one, że w ujęciu rocznym (2018 rok/2017 rok) liczba ukończonych mieszkań deweloperskich z poszczególnych dzielnic Warszawy zmieniła się następująco:
  • Bemowo - brak istotnych zmian
  • Białołęka - wzrost o 81%
  • Bielany - spadek o 9%
  • Mokotów - wzrost o 31%
  • Ochota - spadek o 25%
  • Praga - Południe - wzrost o 34%
  • Praga - Północ - wzrost o 171%
  • Rembertów - wzrost o 1144%
  • Śródmieście - spadek o 75%
  • Targówek - wzrost o 161%
  • Ursus - wzrost o 64%
  • Ursynów - spadek o 49%
  • Wawer - spadek o 11%
  • Wesoła - wzrost o 148%
  • Wilanów - spadek o 47%
  • Włochy - wzrost o 67%
  • Wola - wzrost o 17%
  • Żoliborz - spadek o 45%

W skali całego stołecznego rynku bardzo ważny był duży wzrost liczby mieszkań oddawanych do użytku na terenie Białołęki.
„Ta wysunięta na północ dzielnica Warszawy w 2018 r. tylko nieznacznie wyprzedziła Wolę i zdystansowała Pragę - Południe oraz Mokotów (zobacz poniższa tabela). Warto wspomnieć, że rok wcześniej to właśnie Wola była dzielnicą ze zdecydowanie największą liczbą ukończonych mieszkań deweloperskich” - podkreśla Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Wzrost liczby mieszkań oddawanych do użytku m.in. na terenie Białołęki, Woli oraz Mokotowa sprawił, że cały warszawski rynek pierwotny zakończył 2018 r. z wynikiem znacznie wyższym niż poprzednio. Mowa o osiemnastoprocentowym wzroście liczby oddawanych do użytku mieszkań deweloperskich. Leszek Markiewicz z portalu NieruchomosciSzybko.pl informuje, że od stycznia do grudnia 2018 r. inwestorzy działający w Warszawie ukończyli aż 22 552 takie mieszkania.

fot. mat. prasowe

Liczba mieszkań oddanych do użytku przez deweloperów w poszczególnych dzielnicach Warszawy

Wzrost znaczenia Targówka na deweloperskiej mapie Warszawy to ciekawe zjawisko.


Dla deweloperów oraz klientów znaczenia nabiera Targówek


Poniższa tabela prezentuje również zmiany udziału poszczególnych dzielnic Warszawy w łącznej liczbie mieszkań deweloperskich oddawanych do użytku w 2017 roku oraz 2018 roku. Można stwierdzić, że w ujęciu rocznym mocno na znaczeniu zyskał między innymi Targówek. Analizowany udział tej dzielnicy wzrósł bowiem z 4% do 8%. Tym samym Targówek wyprzedził między innymi Bemowo, Wilanów, Bielany, Włochy, Ursus i Ursynów.

Wzrost znaczenia Targówka na deweloperskiej mapie Warszawy to ciekawe zjawisko. Można je powiązać między innymi z poszukiwaniem przez deweloperów nowych obszarów do budowy niedrogich mieszkań.
„Sporym atutem Targówka w stosunku Białołęki lub Ursusa jest bardzo dobre połączenie z centrum miasta za pośrednictwem nowo wybudowanej linii metra. Mieszkańcy wspomnianej dzielnicy niebawem będą mogli korzystać ze stacji Targówek Mieszkaniowy oraz Trocka” - komentuje Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Analizowane informacje dotyczą projektów sprzed dwóch lat


W ramach podsumowania warto podkreślić, że informacje prezentowane poniżej odzwierciedlają decyzje inwestycyjne deweloperów sprzed około dwóch lat. Tyle bowiem trwa budowa przeciętnego mieszkania przez dewelopera. Trudno przypuszczać, że w przypadku Warszawy taki czas pomiędzy rozpoczęciem i zakończeniem prac budowlanych jest znacząco krótszy lub dłuższy.
„Wiele osób mogłoby być zainteresowanych informacjami o liczbie mieszkań, które deweloperzy w 2018 r. lub pierwszej połowie 2019 r. rozpoczęli na terenie poszczególnych dzielnic naszej stolicy. Główny Urząd Statystyczny niestety nie podaje tak dokładnych informacji dotyczących nowych mieszkań w Warszawie” - podsumowuje Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Leszek Markiewicz,

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Tylko Białołęka

    Warszawiak_01 / 2019-09-09 11:23:30

    Patrząc na ceny, nie bez powodu na Białołęce tyle się buduje. Jest to jedyna dzielnica, w której można spokojnie znaleźć mieszkanie spełniające bardzo ważne kryteria: przystępna cena, dobra komunikacja z resztą miasta, widok za oknem. Wszystkie te wymogi spełnia Ostródzka Park. Inwestycja jest blisko obwodnicy i na jej terenie jest sporo zieleni i oczko wodne!
    https://ostrodzkapark.pl odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: