eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Duże mieszkanie czy własny dom?

Duże mieszkanie czy własny dom?

2010-05-04 09:22

Duże mieszkanie czy własny dom?

© fot. mat. prasowe

Co się bardziej opłaca - kupno dużego mieszkania czy działki pod miastem i budowa domu? Dla każdego kto stoi przed podjęciem takiej decyzji jest to z pewnością trudny wybór, zwłaszcza gdy w grę wchodzą duże pieniądze.

Przeczytaj także: Duży metraż mieszkania niepopularny

Choć jeszcze kilka lat temu odpowiedź na to ważne dla wielu osób pytanie była o wiele prostsza w praktyce, gdyż rozbieżności w cenach domów i mieszkań były bardzo duże. Dziś ich ceny są bardzo zbliżone, dlatego dla wielu osób powstaje prawdziwie realny, ale trudny wybór. W przypadku zakupu nieruchomości lokujemy w nich często oszczędności naszego życia lub środki pożyczone z banku, których spłata będzie rozłożona na wiele lat. Dlatego też każdy zanim zdecyduje o zakupie mieszkania lub działki pod budowę domu powinien dogłębnie przeanalizować swoje potrzeby oraz plusy i minusy danej opcji.

Przy nieustającym wzroście tempa życia coraz większą rolę odgrywa otoczenie oraz lokalizacja w jakiej chcemy mieszkać. W tym dużej wartości nabierają możliwość swobodnego wypoczynku i oderwania się od zgiełku codzienności. Niewątpliwie domek na uboczu lub obrzeżach miasta pozwoli zaspokoić te potrzeby w nieporównywalnie większym stopniu aniżeli mieszkanie w typowym skupisku bloków. Jednak zasadniczym argumentem przemawiającym za budową domu jest fakt, że średnio za cenę 1m2 mieszkania w dużej aglomeracji miejskiej będziemy mogli wybudować 2m2 domu na jej przedmieściach. Kontrargumentem może okazać się natężenie ruchu na odcinkach dojazdowych do centrum miasta, szczególnie w godzinach porannych oraz popołudniowych. Dla wielu osób będzie to wystarczający minus decydujący o wyborze skromniejszego lokum w obrębie miasta. Kolejny czynnik, który z pewnością należy brać pod uwagę w przypadku domu poza miastem to często ubogie zaplecze infrastrukturalne. Wielu osobom może przeszkadzać ograniczony transport publiczny czy brak bezpośredniego dostępu do wszelkiego rodzaju urzędów, przychodni czy szkół i instytucji kultury oraz rozrywki.

Kolejnym czynnikiem odgrywającym istotną rolę przy wyborze kupna mieszkania lub domu są koszty utrzymania i eksploatacji. Decydując się na dom, wszystkie wydatki związane z remontem czy modernizacją oczywiście ponosi właściciel. Również on wybiera sposób ogrzewania pomieszczeń i wody. W zależności na jaki wariant się zdecyduje, inaczej będą kształtować się koszty (wynika to cen rynkowych danego surowca). Należy jednak założyć, że wydatki właściciela domu znacznie zwiększają się w okresie grzewczym. Natomiast w przypadku mieszkania w bloku koszty te są najczęściej narzucone już z góry i przez cały rok stałe. Trzeba także pamiętać, że ewentualne usterki właściciel domu musi naprawić we własnym zakresie i na własny koszt. Cieknący dach, przepalenie instalacji elektrycznej, pęknięta rura czy awaria instalacji grzewczej to najczęstsze tego typu problemy. Kupując gotowe mieszkanie w mieście, w przypadku awarii, mieszkańcy uzyskują pomoc od wspólnoty mieszkaniowej czy zarządcy nieruchomości.

Niewątpliwym plusem zdecydowania się na własny dom jest dowolność w wyborze jego projektu – od przyszłego właściciela zależy rozmieszczenie pomieszczeń oraz jak będzie wyglądał ogród. Mamy miejsce gdzie można urządzić rodzinne grillowanie lub plac zabaw dla dzieci. Zapewnia to komfort i swobodę jakich nie doświadczą właściciele mieszkań. Natomiast w przypadku mieszkań na rynku wtórnym, klient po prostu wybiera ofertę aktualnie najbardziej dopasowaną do swoich potrzeb.

Istotny jest także fakt, że dla większości kredytobiorców budowa domu jest inwestycją długoterminową i staje się finalnym celem mieszkaniowym. Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku osób decydujących się na zakup mieszkania, gdyż popyt na rynku lokali mieszkalnych jest znacznie większy niż w przypadku domów jednorodzinnych. Oznacza to, że istnieje znacznie większa możliwość szybkiego zbycia lokalu mieszkalnego w razie zmiany miejsca pracy czy innych okoliczności życiowych wymagających przeprowadzki. Należy brać ten czynnik pod uwagę z myślą o przyszłości, gdyby miała nastąpić kolejna decyzja o zmianie zamieszkania.

Skupiając się już na realizacji naszego marzenia, niezależnie czy będzie to dom czy mieszkanie w bloku, należy zwrócić uwagę na kwestię jego finansowania. Mało kto posiada odpowiednio duży kapitał na finalizację planów na kupno nieruchomości, dlatego najczęstszym rozwiązaniem jest kredyt. Jego wybór przysporzy wiele emocji wynikających z mnogości ofert jakie można znaleźć na rynku. Przede wszystkim należy rozróżnić kredyt na mieszkanie i kredyt na budowę domu.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: