eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości VI 2015

Wtórny rynek nieruchomości VI 2015

2015-07-08 16:29

Wtórny rynek nieruchomości VI 2015

Wtórny rynek nieruchomości VI 2015 © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Na wtórnym rynku nieruchomości podobnie, jak w poprzednim miesiącu, nie obserwujemy większych zmian. Przeciętna cena mieszkań w 15 analizowanych miastach w ostatnim miesiącu wzrosła zaledwie o 0,1%. Oznacza to, że w większości lokalizacji zmiany są bardzo nieznaczne – rzędu kilkunastu złotych. Warto jednak odnotować kilka obniżek: w Katowicach o kolejne 2,3% i w Sopocie o 1,5%. Ceny są nadal niższe niż przed rokiem. Różnica wynosi 1,6%. W ciągu ostatnich 12 miesięcy najbardziej potaniały nieruchomości w Poznaniu (4,9%); w Olsztynie (6,2%), a w Toruniu i Katowicach o 3,8%.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości V 2015

W nadchodzącym czasie istnieją jednak szanse na zdynamizowanie rynku nieruchomości. Tradycyjnie we wrześniu nastąpi bowiem jesienne ożywienie, a dodatkowo część osób zostanie zmobilizowana do zakupów zmieniającymi się regulacjami dotyczącymi wysokości wkładu własnego. Bardzo korzystną zmianą dla niektórych lokalizacji będzie rozszerzenie programu MDM o wtórny rynek nieruchomości. Wprawdzie w tym momencie dysponujemy jedynie wstępnymi założeniami, ale już one pozwalają na szacunki dotyczące dostępności mieszkań z rynku wtórnego w ramach programu MDM.

Na podstawie aktualnych cen, największego wyboru mieszkań, które będzie można zakupić z dopłatą, należy spodziewać się w Łodzi. Przy założeniu, że próg cenowy kwalifikujący mieszkanie do programu będzie wynosił około 3 700 złotych (obliczenia Bankier.pl), aż 50% nieruchomości będzie kwalifikowało się do dopłat. Kolejnym miastem, w którym stosunkowo łatwo będzie znaleźć mieszkanie na rynku wtórnym i uzyskać dopłatę będzie Poznań. Przy limicie cenowym 4 847 zł około 40% ofert zakwalifikuje się do programu. W pozostałych miastach wskaźnik ten jest znacznie niższy. W Gdańsku wyniesie on około 10%, we Wrocławiu 8%, w Warszawie już tylko 3%, a w Krakowie nawet mniej – zaledwie 2% całej podaży zakwalifikuje się do programu.

Marta Kosińska
Ekspert Szybko.pl

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym VI 2014 – VI 2015

Przeciętna cena mieszkań w 15 analizowanych miastach w ostatnim miesiącu wzrosła zaledwie o 0,1%.


fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym VI 2014 – VI 2015 cd

Warto odnotować kilka obniżek: w Katowicach o kolejne 2,3% i w Sopocie o 1,5%.


CENY TRANSAKCYJNE


Okres wakacyjny przez uczestników rynku nieruchomości jest wykorzystywany albo na przerwę w poszukiwaniu nowego mieszkania, albo wręcz przeciwnie na intensyfikowanie monitoringu rynku. Trzeba pamiętać, że choć na rynku aktywna jest grupa potencjalnych nabywców, tempo pojawiania się nowych ofert jest słabsze niż w innych porach roku. Specyfiką letnich zakupów jest jednak większa niż zwykle możliwość nawiązania transakcji z klientami gotówkowymi, np. rodzicami poszukującymi mieszkań dla rozpoczynających studia dzieci, czy też inwestorami, którzy poszukują ciekawych ofert pod wynajem (również ten studencki). Jak wyglądał rynek transakcji w II kwartale bieżącego roku, chwilę przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego?

Poza Wrocławiem, we wszystkich analizowanych na potrzeby niniejszego raportu miastach, ceny nabywanych mieszkań zmalały w stosunku do poprzedniego miesiąca. Największe ich spadki zanotowano w Gdyni. Tu ceny ponownie uległy obniżce do poziomu poniżej 5 000 zł i wynoszą średnio 4 997 zł za mkw. Duży udział transakcji to mieszkania w budynkach z wielkiej płyty (Redłowo, Chylonia), gdzie popularnością nabywców cieszą się dwa i trzy pokoje w kwocie do 200 tys. zł. Ceny sprzedawanych mieszkań spadły też nieznacznie w Gdańsku. Klienci za mkw. płacili średnio nieco mniej niż w Gdyni – 4 940 zł za mkw. Tym samym po raz kolejny obserwujemy zarówno taki sam poziom cen w tych dwóch miastach, jak i wysokość kwót wydatkowanych na zakup. Przekraczają one w obu przypadkach 260 tys zł.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań w VI 2015 r.

Największe spadki zanotowano w Gdyni. Tu ceny ponownie uległy obniżce do poziomu poniżej 5 000 zł i wynoszą średnio 4 997 zł za mkw.


Po wzrostach cen kupowanych mieszkań w Łodzi, tym razem nabywcy gustowali w tańszych lokalach. Za mkw. płacili 3 626 zł, czyli 1,8% mniej niż w poprzednim notowaniu. W Łodzi nabywamy też statystycznie najmniejsze nieruchomości. Średni zakup to 50 mkw. To i tak jednak o kilka metrów więcej niż kilka lat temu, kiedy ciężko było przekroczyć barierę 50 mkw.

Przydatne linki:
Wyszukiwarka ofert


W trzech kolejnych miastach zmiany cen nie przekroczyły 1%. W Poznaniu koszty są już niższe niż 5 000 zł – ostatnio taki poziom odnotowywaliśmy wiosną 2014 r. O 0,7% taniej jest także w Warszawie, choć 7 414 zł to nadal wartość, która wydaje się dość wysoka jak na ceny, do których przywykliśmy w ostatnich kilku miesiącach. Przypomnijmy, że na początku roku średnia ledwo co przekraczała 7 000 zł za mkw. Obniżki nie ominęły też Krakowa. Osoby nabywające nieruchomości w stolicy Małopolski ponosiły wydatki rzędu 5 800 – 5 900 zł za mkw.

We Wrocławiu, gdzie nabywane są największe metraże mieszkań (średnio 60 mkw.) kupowaliśmy w ostatnich tygodniach nieco droższe lokale. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w nieznacznym wzroście cen transakcyjnych. Obecnie za mkw. mieszkania płacimy 5 252 zł.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań VI 2014 – VI 2015

Poza Wrocławiem, we wszystkich analizowanych na potrzeby niniejszego raportu miastach, ceny nabywanych mieszkań zmalały w stosunku do poprzedniego miesiąca.


Marcin Jańczuk
Metrohouse
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: