eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości V 2015

Wtórny rynek nieruchomości V 2015

2015-06-12 14:27

Wtórny rynek nieruchomości V 2015

Wtórny rynek nieruchomości V 2015 © andriano_cz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Trwa okres stabilizacji cen na polskim rynku nieruchomości. W maju średnia zmiana liczona dla wszystkich 15 miast wyniosła zaledwie +0,1%. Warto odnotować zmiany cen w dwóch miastach: w Sopocie obniżyła się o 1,9%, czyli kolejne 170 zł. Zmiana ta to przede wszystkim efekt mniejszej liczby wystawionych drogich mieszkań. Spora obniżka miała miejsce również w Katowicach, gdzie średnie ceny spadły o 2,3% i są obecnie na poziomie z grudnia 2013 roku.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości IV 2015

W porównaniu z majem 2014 r. ceny są niższe o 1,7%. W większości miast wartości wystawionych ofert spadły nieznacznie, ale w Olsztynie w ciągu ostatnich 12 miesięcy średni koszt mkw. mieszkania zmalał o 275 zł, a w Poznaniu aż o 310 zł. Aktualnie w stolicy Wielkopolski można bez trudu wyszukać oferty z cenami poniżej 4 tys. za mkw., a w Olsztynie poniżej 3 tys. zł.

Od wielu miesięcy podaż przeważa nad popytem, a rynek nieruchomości należy do kupujących. Początkowym skutkiem takiego układu sił były dosyć gwałtowne obniżki cen. Wiele lokali zostało przecenionych, a mimo to nie znalazło nabywców. Właściciele stanęli więc przed koniecznością stosowania innych metod, które zachęciłyby potencjalnych nabywców do kupna. Stąd rosnąca w ostatnim roku popularność Home Stagingu – usługi przygotowującej mieszkania do sprzedaży. Nieruchomości, które „przestały sprzedawać się same” są traktowane, jako produkt, który musi zostać odpowiednio opakowany i wypromowany.

Usługi Home Stagingu są dostępne już od kilku lat, jednak dopiero teraz, kiedy obniżanie cen nie przynosi pożądanych efektów, zaczynają być szerzej stosowane. Jest to niewątpliwie pozytywna zmiana na polskim rynku nieruchomości. Można mieć nadzieję, że dbałość o jakość informacji, zdjęć i odpowiednie przygotowanie nieruchomości stanie się standardem.

CENY TRANSAKCYJNE


Choć ruch na rynku mieszkaniowym charakteryzuje się swoimi uwarunkowaniami sezonowymi, to w tym roku liczba transakcji rozkłada się równomiernie na poszczególne miesiące. Wiosną kupujemy jednak nieco droższe mieszkania. W pięciu na siedem analizowanych miast, ceny odnotowywane w transakcjach wzrosły w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Stosunkowo najwyższe wahania stawek miały miejsce w Warszawie, gdzie średnie ceny na rynku wtórnym zbliżyły się do poziomu 7 500 zł. W Poznaniu z kolei nabywcy kupują coraz tańsze mieszkania, a średni koszt metra kwadratowego już tylko nieznacznie przekracza 5 000 zł.

Ceny transakcyjne mieszkań w Warszawie dość długo kształtowały się na poziomie 7 100-7 300 zł za mkw. W podsumowaniu transakcji z trzech ostatnich miesięcy średni koszt wzrósł natomiast do 7 467 zł za mkw. Taki poziom cen nie był widoczny w stolicy już od dawna i nie wydaje się, by zagościł na dłużej w naszych zestawieniach. Przyczyną tak nagłego wzrostu było pojawienie się w transakcjach większej niż zwykle grupy mieszkań z segmentu cenowego powyżej 10 000 zł za mkw. Takie lokale nabywano przeważnie w Śródmieściu, na Mokotowie i Żoliborzu. W Warszawie udaje się także kupić lokale o wiele tańsze. W kilku analizowanych transakcjach cena mkw. nie przekraczała 5 000 zł.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym V 2014 – V 2015

Mamy stagnację - średnia zmiana liczona dla wszystkich 15 miast wyniosła zaledwie +0,1%.


W pozostałych miastach podwyżki cen w stosunku do poprzedniego notowania nie przekraczały 2%. W Gdyni ceny wzrosły dokładnie o 2%, do poziomu 5 138 zł, natomiast w Gdańsku o 1,8%, do 5 015 zł za metr kwadratowy. Natomiast w Łodzi wartość przeciętnej transakcji osiągnęła poziom 3 692 zł (wzrost o 1,7%), którego w tym mieście nie notowaliśmy od dziewięciu miesięcy. O 1,6% wzrosły też średnie wartości nieruchomości w Krakowie, gdzie za mkw. płacimy przeciętnie 5 964 zł.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań w V 2015 r.

W dwóch miastach ceny sprzedawanych mieszkań spadły. Pierwsze z nich to Wrocław, drugie - Poznań.


W dwóch miastach ceny sprzedawanych mieszkań spadły. Pierwsze z nich to Wrocław, choć tu w zasadzie możemy mówić o bardzo niewielkiej korekcie wynoszącej zaledwie 8 zł za mkw. W stolicy Dolnego Śląska płacono średnio 5 157 zł za mkw. Drugim miastem, w którym ceny spadły jest Poznań, gdzie koszt metra kwadratowego wynosił średnio 5 002 zł. Jest to najniższa notowana wartość w tym mieście od ponad roku.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


W Warszawie wraz ze wzrostami średnich cen w transakcjach zmniejszyła się różnica pomiędzy cenami transakcyjnymi a ofertowymi.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań V 2014 – V 2015

Najniższe ceny transakcyjne to ciągle "domen" Łodzi.

Według serwisu Szybko.pl sprzedający wystawiają mieszkania do sprzedaży średnio po 7 536 zł za mkw., a cena sprzedaży jest niższa tylko o 69 zł. Niewiele większa procentowo dysproporcja widoczna jest w Łodzi (1,2%). Dość duże różnice, dochodzące do 9%, mają miejsce we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska nadal oferta rynkowa nie idzie w ślad za realnymi możliwościami finansowymi klientów.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań V 2014 – V 2015

Najniższe ceny transakcyjne to ciągle "domen" Łodzi.
Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: