eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski IX 2015

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski IX 2015

2015-09-25 14:24

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski IX 2015

Kraków © De Visu - Fotolia.com

Szybko.pl, Metrohouse i Expander przedstawiają najświeższy raport analizujący sytuację na rynku mieszkaniowym w sześciu największych miastach Polski: Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Warszawie, Krakowie oraz Łodzi. Z analizy wynika m.in., że tradycyjnie już z najwyższymi cenami mamy do czynienia w stolicy, gdzie średnia cena metra kwadratowego sięga obecnie około 7 200 złotych. O ponad połowę taniej jest w Łodzi. Autorzy wrześniowej odsłony raportu przyjrzeli się również cenom stancji oraz przypomnieli, że od przyszłego roku banki staną się bardziej wymagające wobec kredytobiorców.

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski VIII 2015

GDAŃSK


Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, w największych lokalizacjach Trójmiasta rynki nieruchomości wtórnych upodabniają się do siebie. Dotyczy to zarówno kosztów, jak i metrażu nabywanych mieszkań. Transakcjom sprzyjają bardzo korzystne warunki na rynku hipotecznym. Kupujących do zakupu dopinguje dodatkowo zbliżający się moment, w którym banki podniosą minimalny wymagany poziom wkładu własnego.

Stancje wychodzą z mody


Sierpień i wrzesień to w zasadzie jedyny okres w roku, kiedy aktualny jest temat wynajmu stancji. Zainteresowani nim są przede wszystkim studenci, którzy poprzez wynajem tylko jednego pokoju w nieruchomości, w której mieszka również jej właściciel poszukują tańszej formy zakwaterowania.
– Z przeprowadzonych przez nas badań w ramach akcji „Wynajmuj bezpiecznie” wynika, że taka forma mieszkania w trakcie studiów traci na popularności. Mimo to w okresie sierpnia i września w Szybko.pl publikowanych jest około 2 tys. ofert wynajmu pokoi – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – W ciągu ostatnich dwóch lat w większości lokalizacji ceny nie uległy znacznym zmianom, choć dominującym trendem jest ich niewielki wzrost. Wynika on przede wszystkim z rosnących kosztów utrzymania nieruchomości, a nie ze zwiększonego popytu czy malejącej liczby tego typu ofert.

W największych miastach akademickich za wynajem stancji trzeba zapłacić ponad 600 zł. Obecnie koszty wynajmu w Gdyni są niższe niż w Gdańsku. W obu miastach zapłacimy za zakwaterowanie odpowiednio 595 zł i 620 zł. To więcej niż w zeszłym roku, lecz podwyżka jest znacznie wyższa w Gdyni, gdzie wyniosła 25 zł, podczas gdy w Gdańsku jedynie 10 zł.

fot. De Visu - Fotolia.com

Kraków

W sierpniu w Krakowie przeciętna cena nabywanych mieszkań przekroczyła 6 000 zł za metr kwadratowy.


Ceny transakcyjne na trójmiejskim rynku nieruchomości


W sierpniu w największych miastach aglomeracji trójmiejskiej rynek nieruchomości był dość zbliżony do siebie.
– Zarówno w Gdańsku, jak i w Gdyni poziom cen sprzedawanych mieszkań kształtuje się na podobnych poziomach i wynosi 4 900 zł za mkw. – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Na tym nie koniec podobieństw – niemal identyczne są też średnie metraże sprzedawanych lokali (53 mkw. i 52 mkw.)
W Gdańsku 10% mieszkań zostało sprzedanych w cenie poniżej 4 000 zł za mkw. Natomiast lokale, których koszt przekraczał 7 000 zł za mkw. stanowiły jedynie 2% transakcji. Proporcje w Gdyni kształtowały się podobnie w tym zakresie.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości

Od nowego roku banki będą wymagały więcej


Kredyty hipoteczne są obecnie tanie i łatwo dostępne dzięki bardzo niskim stopom procentowym w naszym kraju. W przyszłym roku może być o nie nieco trudniej.
– Co prawda, oprocentowanie kredytów zapewne pozostanie niskie, jednak wzrośnie wymagany wkład własny z obecnych 10% do 15% – zauważa Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.– Oznacza to, że aby kupić mieszkanie o powierzchni 60 mkw. za przeciętną cenę w Gdańsku trzeba będzie posiadać już nie 29 826 zł, a 44 739 zł. Przepisy co prawda nadal będą pozwalały udzielać kredytów z wkładem wynoszącym 10%, ale pod warunkiem odpowiedniego ubezpieczenia brakującej części. Należy jednak zauważyć, że niektóre banki już zapowiadają, iż nie zamierzają wykorzystywać tego rozwiązania i będą wymagać 15% wkładu. Natomiast w instytucjach, w których będzie to możliwe, kredyty tego typu mogą być droższe.

Warto jednak przypomnieć, że dzięki dopłatom rządowym osoby spełniające warunki programu „Mieszkanie dla młodych” nadal nie będą musiały posiadać wkładu w takiej wysokości. Osoby zainteresowane zakupem mieszkania w Gdańsku, które nie posiadają dzieci mogą liczyć na dopłatę wynoszącą maksymalnie 23 793 zł. Ci, którzy mają jedno dziecko dostaną do 35 689 zł, a posiadacze dwójki dzieci nie więcej niż 47 585 zł. Najwięcej mogą zyskać uczestnicy programu, którzy mają troje lub więcej dzieci. Oni mogą otrzymać nawet 92 791 zł.

 

1 2 ... 5

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: