eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Mieszkania w Warszawie. W czym przoduje Białołęka?

Mieszkania w Warszawie. W czym przoduje Białołęka?

2019-11-15 10:31

Mieszkania w Warszawie. W czym przoduje Białołęka?

Warszawa © pillerss - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Działający na terenie naszej stolicy deweloperzy mieszkaniowi najczęściej budują na Białołęce. Tam również sprzedają najwięcej mieszkań. Czy najwięcej mieszkań na wynajem również usytuowanych jest w tej dzielnicy? Jak pod względem budownictwa, sprzedaży i wynajmu wypadają inne rejony Warszawy? Odpowiedzi na te pytania dostarczają dane zebrane w III kwartale bieżącego roku przez redNet Property Group oraz CBRE.

Przeczytaj także: Większe szanse na Mieszkanie dla młodych w Warszawie?

Zestawienie dzielnic Warszawy, które w III kwartale br. cieszyły się największym zainteresowaniem działających na warszawskim rynku deweloperów, co przekładało się na liczbę rozpoczynanych inwestycji, prezentuje się następująco:
 1. Białołęka,
 2. Wola,
 3. Praga Południe,
 4. Mokotów.

Jeśli spojrzeć na oferty sprzedaży, to zestawienie wygląda całkiem podobnie, przy czym dochodzi w nim do pewnych przetasowań:
 1. Białołęka (2,8 tys. lokali wystawionych na sprzedaż) ,
 2. Praga Południe (2,6 tys.),
 3. Mokotów (2,4 tys.),
 4. Wola (2,2 tys.).

Z kolei jeżeli chodzi o mieszkania w Warszawie przeznaczone na wynajem, to tych trzeba było szukać przede wszystkim w Śródmieściu, na Mokotowie i Woli.
- Rynek mieszkaniowy w Warszawie cały czas ma się świetnie, mimo niewielkiego spadku aktywności deweloperów i oferty. Mieszkania na wynajem to niezmiennie bardzo popularna forma lokowania kapitału, nie tylko dla klientów indywidualnych ale coraz częściej także podmiotów instytucjonalnych, zainteresowanych dywersyfikacją swoich działań inwestycyjnych. Można śmiało założyć, że ten segment rynku inwestycyjnego będzie nadal dynamicznie się rozwijał. Rentowność takich działań w stolicy wynosi nawet ponad 5,5% w skali roku – mówi Marcin Jański, szef działu nieruchomości alternatywnych i gruntów inwestycyjnych w CBRE.

Mieszkania w Warszawie, czyli ciągle spory wybór


Na koniec III kwartału br. w ofercie deweloperów znajdowało się niemal 17 tys. lokali, co oznacza spadek o 5% w skali roku. W porównaniu do okresu największego „boomu” mieszkaniowego w 2016 r. dostępność mieszkań zmniejszyła się o 18,5%.
- Spadek aktywności deweloperskich można tłumaczyć wyższymi kosztami budowy oraz coraz mniejszą dostępnością atrakcyjnych gruntów w stolicy. Jednak Warszawa cały czas się rozrasta, w dużej mierze właśnie w kierunkach, które wybierają deweloperzy. Między innymi z tego wynika pierwszeństwo Białołęki pod względem mieszkań na sprzedaż. Jeszcze kilka lat temu miejscom, w których powstawały osiedla wiele brakowało, a dziś są to świetnie skomunikowanie obszary, z rozbudowaną infrastrukturą – mówi Robert Chojnacki, współwłaściciel redNet Property Group.

Wynajmę mieszkanie na Mokotowie lub w Śródmieściu


Największą popularnością wśród wynajmujących w Warszawie cieszą się Śródmieście oraz Mokotów.

W III kwartale br. w tych dzielnicach znajdowało się odpowiednio ponad 28% i około 26% wszystkich ogłoszeń. Wynika to głównie z faktu, że w tych okolicach zlokalizowane są największe warszawskie centra biurowe oraz wiele uczelni wyższych.

Blisko co dziesiąte mieszkanie w ofercie najmu znajduje się na Woli, w której od kilku lat dynamicznie rozwija się nie tylko rynek mieszkaniowy, ale również biurowy i handlowy. Pozostałe dzielnice mają znacznie mniejszy udział w warszawskiej ofercie rynku najmu, szczególnie dzielnice peryferyjne takie jak Targówek, Białołęka, Włochy, Ursus, Wawer, Wesoła czy Rembertów.

fot. mat. prasowe

Mieszkanie na wynajem w Warszawie

Ponad połowa mieszkań na wynajem usytuowanych jest w Śródmieściu i na Mokotowie.


- Napływ studentów, pracowników z Ukrainy, zwiększająca się liczba gospodarstw domowych i bogacenie się społeczeństwa nakręcają popyt i jeszcze długo będą przyczyniały się do rosnącego zainteresowania rynkiem mieszkaniowym w Warszawie. Apetyt inwestorów, oprócz stabilności takiej inwestycji, nakręca dodatkowo stopa zwrotu, która według obliczeń NBP przewyższa zwroty osiągane z depozytów, kredytów mieszkaniowych, 10-letnich obligacji skarbowych oraz stopy kapitalizacji nieruchomości komercyjnych - dodaje Robert Chojnacki.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • steeve / 2019-11-16 23:25:23

  Przoduje w cenie, bo mieszkania są sporo tańsze. Jak kupowaliśmy mieszkanie, wybraliśmy osiedle pod dębami na Płochocińskiej. Kameralne osiedle w miłym sąsiedztwie a okolica się cały czas rozwija. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: