eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny kawalerek? Od 150 do nawet 700 tys. złotych

Ceny kawalerek? Od 150 do nawet 700 tys. złotych

2020-10-16 13:36

Ceny kawalerek? Od 150 do nawet 700 tys. złotych

Jakie są ceny kawalerek? © lassedesignen - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wysoki popyt na kawalerki sprawia, że bez względu na epidemię ich ceny trzymają się mocno – w Warszawie średniej wielkości mieszkanie jednopokojowe wyceniane jest dziś średnio na 385 000 zł czyli równowartość 100 średnich miesięcznych pensji netto. W Krakowie tego typu lokale są średnio o 9% tańsze niż w stolicy, a w Łodzi ceny są niższe aż o połowę – wynika z najnowszej analizy serwisu Morizon.pl.

Przeczytaj także: Ile kosztuje kawalerka od dewelopera?

Zakup własnego mieszkania i wyprowadzka „na swoje” to cel tysięcy młodych ludzi w Polsce. Zakończenie studiów (a nierzadko już ich rozpoczęcie), podjęcie pracy zarobkowej czy chęć założenia własnej rodziny – to jedne z najczęstszych powodów, które skłaniają do poszukiwania własnej, niezależnej przestrzeni pozwalającej na pełne usamodzielnienie się.

Ale nie tylko młodzi szukają kawalerek. Duże zainteresowanie nimi niezmiennie wykazują ci, którzy w tego typu nieruchomości chcą zainwestować posiadane oszczędności. Małe mieszkania zawsze cieszą się relatywnie wysokim popytem, są stosunkowo łatwo zbywalne i mogą być źródłem stałych zysków z wynajmu – dlatego stanowią atrakcyjną lokatę, konkurencyjną dla gry na giełdzie, zakupu jednostek funduszy inwestycyjnych, walut czy kruszców. Zwłaszcza w niepewnych czasach, a takie niewątpliwie nastały.

Zatem na jaki wydatek trzeba się dziś przygotować, myśląc o zakupie mieszkania jednopokojowego? Jak kształtują się ceny takich lokali, jak długo trzeba pracować, aby pozwolić sobie na ich zakup?

Ile kosztują kawalerki w Polsce i co wpływa na ich cenę?


Ceny kawalerek w Polsce są bardzo zróżnicowane. Jak zawsze w przypadku nieruchomości kluczowa jest lokalizacja. Najwyższe ceny osiągają lokale w największych miastach oraz w popularnych miejscowościach wypoczynkowych. W dalszej kolejności na cenę takich lokali wpływa powierzchnia, standard wykończenia i wyposażenia oraz wiek i stan budynku, w którym się znajduje.

Ceny kawalerek w Warszawie


Nie jest zaskoczeniem to, że spośród 6 największych polskich miast najwyższe ceny osiągają kawalerki w Warszawie. Z analizy serwisu Morion.pl wynika, że średnia stawka, za jaką oferowane są tego rodzaju lokale na stołecznym rynku wtórnym wynosi 385 000 zł (średnia cena 1 m2 mieszkań używanych z tego segmentu wynosi w stolicy 13 200 zł).
Zważywszy na to, że średnie wynagrodzenie otrzymywane „na rękę”, czyli średnia krajowa netto wg GUS, wynosiła w sierpniu 2020 roku 3 830,34 zł (5337,65 zł brutto), zakup przeciętnej kawalerki w Warszawie wiąże się z wydatkiem odpowiadającym łącznej kwocie wynagrodzeń z aż stu miesięcy, tj. ponad ośmiu lat pracy.

Ile za kawalerkę w Krakowie i Gdańsku?


Tylko nieznacznie lepiej wygląda sytuacja w Krakowie – z analizy aktualnych ofert wynika, że średnia cena kawalerki pod Wawelem wynosi 350 000 zł (12 100 zł/m2). Oznacza to, że na jej zakup trzeba przeznaczyć równowartość przeszło 91 średnich krajowych wynagrodzeń netto, tj. wszystkie pensje z ponad 7 lat i 7 miesięcy pracy.

fot. mat. prasowe

Ceny kawalerek

Najniższe ceny kawalerek oferuje rynek łódzki.


Tyle samo muszą odłożyć klienci zainteresowani zakupem jednopokojowego lokalu w Gdańsku, gdzie średnia cena ofertowa kawalerki również wynosi 350 000 zł. Nieznacznie niższa średnia cena za m2 – 11 800 zł – oznacza, że oferowane lokale są nieco większe od tych w Krakowie.

Ceny kawalerek we Wrocławiu i Poznaniu


Krótsze oszczędzanie, tj. suma pensji z 69 lub 76 miesięcy pozwoli na zakup kawalerki w aglomeracjach w zachodniej części Polski – odpowiednio w Poznaniu i we Wrocławiu. Wg analizy serwisu Morizon.pl w stolicy Wielkopolski średnia cena tego typu mieszkań wynosi obecnie 265 000 zł (8900 zł/m2), a w stolicy Dolnego Śląska – 290 000 (10200 zł/m2).

Najmniej zapłacimy za kawalerkę w Łodzi


Wśród sześciu największych polskich miast najniższymi cenami kawalerek może się poszczycić Łódź – za 1-pokojowe M oferenci żądają średnio 198 000 zł (6 600 zł/m2), czyli aż o połowę mniej niż w oddalonej o 120 km Warszawie. Myśląc o zakupie małego M w reymontowskiej Ziemi Obiecanej, trzeba więc dysponować kwotą stanowiącą równowartość blisko 52 średnich krajowych, czyli zarobków z 4 lat i 4 miesięcy pracy.

Różnice w cenach i segment premium mieszkań 1-pokojowych


Oczywiście przeglądając bazę serwisu Morizon.pl w każdym z wymienionych miast można znaleźć zarówno oferty tańsze jak i droższe od średniej. W Warszawie dolna granica cenowa ofert z tego segmentu oscyluje w granicach 260 000 zł, w Poznaniu wynosi ok. 200 000 zł, a w Łodzi kawalerkę można kupić już za 150 000 zł. Przeciętnie najtańsze lokale w analizowanych 6 miastach wyceniane są na kwoty o ok. 30% niższe od średniej.

W odniesieniu do ofert z tego segmentu warto wspomnieć, że z uwagi na wysoki popyt negocjowanie upustu ze sprzedającymi jest obecnie trudniejsze. Zdarzają się nawet sytuacje, w których duże zainteresowanie klientów oferowanym lokalem prowadzi do licytacji ceny i finalnie transakcja zawierana jest za kwotę wyższą od pierwotnie oczekiwanej przez zbywcę.

Z kolei na najbardziej wymagających klientów, ceniących dobre lokalizacje jak też standard mieszkań i budynków, w których się mieszczą, czeka szeroki wybór ofert z wyższej półki. Stawki za jednopokojowe lokale w nowych apartamentowcach czy odrestaurowanych kamienicach, pod prestiżowym adresem, nierzadko z garażem czy zapleczem sportowo-rekreacyjnym zarezerwowanym wyłącznie dla mieszkańców budynku, potrafią nawet dwukrotnie przewyższać średnią. Wśród warszawskich ofert na nabywców czekają np. luksusowe, 1-pokojowe apartamenty, których cena przekracza magiczną barierę miliona złotych. Do ich zakupu potrzeba więc aż 260 średnich pensji netto, czyli sumy wynagrodzeń z blisko 22 lat pracy.

Myśląc o wyprowadzce „na swoje” czy o dobrej inwestycji, trzeba pamiętać, że każdy ma inne preferencje jeśli chodzi o parametry poszukiwanego M i inne możliwości finansowe. Stale i systematycznie monitorując rynek kawalerek, można znaleźć oferty, które się w nie wpisują. Wśród nich trafiają się prawdziwe okazje, czy to ze względu na cenę, czy standard lokalu, czy wymarzoną, lecz trudną do upolowania lokalizację.

Analiza cen przeprowadzona na próbie 2250 aktualnych, unikalnych ofert sprzedaży mieszkań 1-pokojowych (o pow. 20-40 m2) z rynku wtórnego.

Marcin Drogomirecki |

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Ceny kawalerek? Od 150 do nawet 700 tys. złotych

    narinea / 2020-10-28 08:39:59

    Wszystko zależy od tego w jakiej lokalizacji kupujesz mieszkanie, ja się akurat rozglądałam po osiedlach które Atal buduje i też ceny są zróżnicowane zależnie od lokalizacji i standardu mieszkan odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: