eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Jak wymienić okna za darmo?

Jak wymienić okna za darmo?

2023-01-30 12:58

Jak wymienić okna za darmo?

Jak wymienić okna za darmo? © fot. mat. prasowe

Kiedy kwoty na rachunkach za ogrzewanie i energię wzrastają drastycznie, a zawartość portfeli niestety nie rośnie wraz z nimi, szukamy oszczędności na każdym kroku. Niestety nie sprzyjają temu stare piece i nieszczelne okna oraz drzwi, przez które z domu łatwo ucieka ciepło. Tutaj więc najbardziej pomocna staje się wymiana niefunkcjonalnych elementów. Jednak dla wielu pozostaje to jedynie w sferze marzeń. Czy istnieją programy dotacyjne, które umożliwiają wymianę, m.in. stolarki okiennej, nawet zupełnie za darmo? Paweł Gregorczyk z Koalicji Termomodernizacji opowiada o tym, jak korzystać z programu "Czyste Powietrze" i dostać nawet 100% dopłaty do okien.

Przeczytaj także: Program "Czyste Powietrze" po zmianach. Sprawdź, jak dostać dofinansowanie

W programach takich jak „Czyste Powietrze” czekają na nas miliardy złotych, które mogą być przeznaczone m.in. na wymianę okien i drzwi. A każdego tygodnia do programu zgłasza się kilka tysięcy osób z projektami modernizacji domów, które kwalifikują się do otrzymania takiej formy dofinansowania. Co zrobić, by spełnić warunki i dostać dotację na wymianę, na przykład, okien i drzwi?

Sposób na oszczędności


Jak podpowiada ekspert Koalicji Termomodernizacji – Paweł Gregorczyk – na początku najlepiej sprawdzić, czy nasz dom spełnia wytyczne. Jeden z nich dotyczy tego, czy w przypadku naszego budynku wystąpiono o zgodę na budowę lub dokonano zgłoszenia budowy do 31 grudnia 2013 r. Jeżeli tak, to występuje bardzo duże prawdopodobieństwo, że kwalifikujemy się już do programu „Czyste Powietrze”:
Następnym etapem jest oszacowanie wysokości naszych dochodów. Jeżeli z naszego PIT wynika, że podstawa obliczenia podatku nie przekracza 135 tys. zł to już w zasadzie jesteśmy pewni, że kwalifikujemy się do dofinansowania. Co ważne, 135 tysięcy złotych dochodu rocznego stanowi podstawowy próg. Przy podwyższonym i najwyższym poziomie dofinansowania, brane są z kolei pod uwagę dochody na członka gospodarstwa. W gospodarstwie wieloosobowym jest to kolejno 1894 i 1090 zł na osobę. Wówczas mamy już niemalże stuprocentową pewność, że jesteśmy w stanie otrzymać dofinansowanie do naszych działań.

Program „Czyste Powietrze” opiera się głównie na wymianie nieefektywnych, starych pieców węglowych lub tych opalanych drewnem. Jednak, gdy już wcześniej je wymieniliśmy na efektywne źródło ciepła, w dalszym ciągu możemy wykonać termomodernizację budynku bez wcześniej wspomnianego pieca. Dotyczy to wymiany okien, drzwi czy ocieplenia naszego domu.

fot. mat. prasowe

Jak wymienić okna za darmo?

W programach takich jak „Czyste Powietrze” czekają na nas miliardy złotych, które mogą być przeznaczone m.in. na wymianę okien i drzwi.


Jeżeli posiadamy już piec w klasie piątej, spełniający wszystkie współczesne normy, nadal jesteśmy w stanie wymienić okna lub ocieplić budynek. Co należy zatem zrobić? Musimy złożyć wniosek o dotację w gminie względem miejsca zamieszkania lub w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zgodnie z adresem inwestycji. Pamiętajmy, że nie musimy tego robić osobiście – wniosek można złożyć także online. Do zgłoszenia powinny być dołączone dokumenty potwierdzające spełnianie wszystkich wcześniej wspomnianych kryteriów – mówi Paweł Gregorczyk z Koalicji Termomodernizacji.

Co dalej?


Jeżeli wciąż mamy wątpliwości lub niezbyt orientujemy się w tego typu wnioskach, ekspert Koalicji Termomodernizacji uspokaja - jeszcze w styczniu zostaną przeszkoleni pierwsi lokalni doradcy ds. dotacji, będący jednocześnie przedstawicielami sieci handlowych producentów okien i drzwi. W kontakcie z nami ustalą zakres prac, pomogą w złożeniu wniosku o dotację, wymienią stolarkę i skoordynują cały proces termomodernizacji, tak, by na końcu środki te zostały wypłacone.
Wystarczy podpisać z nimi pełnomocnictwo, by w naszym imieniu złożyli wszystkie niezbędne dokumenty do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i koordynowali wszelkie działania. Będą oni w stanie także dobierać wykonawców z danego regionu. Oszczędzi nam to poszukiwań i zmartwień. Jedyne, co pozostanie po naszej stronie, to ustalenie konkretnych terminów, w których ekipy remontowe przyjadą do naszego domu i wykonają niezbędne prace, w tym ocieplenia budynku lub wymiany okien, drzwi, a nawet bramy.

Jeżeli kwalifikujemy się do dofinansowania na najwyższym poziomie, wówczas całość prac jest finansowana w ramach programu, czyli w stu procentach pokrywane są koszty termomodernizacji budynku. Jedynym, niekwalifikowanym wydatkiem jest podatek VAT - więc w momencie, w którym kupujemy okna lub drzwi razem z montażem, wynosi on tylko 8%.
Patrząc na stopień oszczędności w skali rocznej dotyczące energii i ogrzewania możemy być pewni, że tego typu prace to chyba najlepsza inwestycja z możliwych jeśli chodzi o potencjalne zyski – podsumowuje Paweł Gregorczyk z Koalicji Termomodernizacji.

Więcej na temat akcji oraz programu Czyste Powietrze można znaleźć na stronie

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Jak wymienić okna za darmo?

    nikka22 / 2023-02-21 17:52:03

    Przymierzam się właśnie do wymiany okien z programem "czyste powietrze", znalazłam nawet odpowiednie okna wiśniowski primo 82, które spełniają bez problemu wymogi programu pod względem dobrej termoizolacji odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: