eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski XI 2013

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski XI 2013

2013-12-02 12:19

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski XI 2013

Kraków © kilhan - Fotolia.com

Z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, analizującego sytuację na rynku mieszkaniowym w sześciu największych polskich miastach wynika, że najdroższe mieszkania znajdziemy w Warszawie. Z dość interesującą sytuacją mamy do czynienia w Łodzi, gdzie w ciągu ostatnich trzech miesięcy, po latach stagnacji, ceny ofertowe podskoczyły o 5 procent.

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski IX 2013

GDAŃSK

Dla kupujących mieszkania w Gdańsku kluczowymi czynnikami wyboru nadal jest niska cena i dobra lokalizacja. Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, koszty nabycia nieruchomości od kilku miesięcy utrzymują się na zbliżonym poziomie i nie powinny wzrosnąć do końca roku. To dobra wiadomość dla osób spieszących się z zakupem, chcących nabyć nowe lokum jeszcze na starych warunkach kredytowych.

Stabilne ceny nieruchomości

Choć od blisko trzech miesięcy obserwujemy wzrost cen nieruchomości, ostatni miesiąc przyniósł nieznaczne obniżki. Od blisko roku wartość lokali utrzymuje się bowiem na mniej więcej stałym poziomie i wynosi około 5 300 PLN za metr kwadratowy. – Obecnie ponad 70 proc. mieszkań w Gdańsku można kupić za mniej niż 6 000 PLN za mkw. – podaje Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Najtańsze mieszkania kosztują od 3 000 do 4 000 PLN za metr kwadratowy, choć ich wybór jest mocno ograniczony. Z kolei te najdroższe, w cenie powyżej 10 000 PLN, są na Pomorzu rzadkością.

O zakupie decyduje cena i lokalizacja

Dla gdańszczan kupujących mieszkania najważniejsze są dwa kryteria – niska cena i dobra lokalizacja. Położenie nieruchomości ma znaczenie przede wszystkim dla inwestorów planujących czerpać zyski z wynajmu. Najlepiej usytuowane lokale to te w niewielkiej odległości od uczelni czy centrum lub też na samej starówce. Nawet wysokie ceny ofertowe nieruchomości w Starym Mieście, nie zniechęcają inwestorów do zakupów. – Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się kawalerki, których na rynku zaczyna brakować – twierdzi Piotr Lewicki, ekspert Metrohouse. – Wiąże się to z ożywieniem sprzedaży. Wielu kupujących chce zdążyć przez nowym rokiem, kiedy to banki przestaną kredytować zakupy na 100 proc. wartości nieruchomości.

Raty kredytów w dół

Choć marże kredytowe w ostatnich miesiącach rosły, to raty nowo udzielanych kredytów są dużo niższe niż w ubiegłym roku. – Nie wynika to jedynie ze spadku stóp procentowych, ale także z faktu, że zwykle mniej płacimy za same mieszkania. Jeśli połączymy niższe oprocentowanie ze spadkiem cen nieruchomości, to okaże się, że rata kredytu zaciąganego na zakup mieszkania o powierzchni 60 metrów kwadratowych w Gdańsku, spadła od września 2012 r. aż o 441 PLN – podaje Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander. Dla porównania, największą obniżkę rat odczuli mieszkańcy stolicy (642 PLN), najmniejszą zaś łodzianie (330 PLN).

fot. kilhan - Fotolia.com

Kraków

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, mieszkańcy Krakowa coraz częściej kupują mieszkania w niższym przedziale cenowym. Niestety, w związku z rosnącym zainteresowaniem, dostępność lokali w tej cenie jest mocno ograniczona.


KRAKÓW

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, mieszkańcy Krakowa coraz częściej kupują mieszkania w niższym przedziale cenowym. Niestety, w związku z rosnącym zainteresowaniem, dostępność lokali w tej cenie jest mocno ograniczona. Pocieszeniem mogą być wieści o kolejnej dużej obniżce rat kredytów hipotecznych, które od września 2012 roku spadły aż o 603 PLN.

Krakowianie kupują taniej

Jak wskazują autorzy raportu, mieszkańcy Krakowa potrafią się targować. – Różnica pomiędzy cenami oferowanymi przez właścicieli a tymi, widniejącymi na umowach sprzedażowych mieszkań, wynosi według naszych danych aż 14,2 proc. – podaje Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

– W porównaniu z informacjami z pozostałych monitorowanych miast, jest to największa różnica cen na rynku nieruchomości w tym okresie. Kupujący nabywali lokale średnio za 5 542 PLN za metr kwadratowy. Warto nadmienić jednak, że co trzecie mieszkanie kupione w przeciągu ostatnich trzech miesięcy miało cenę mniejszą niż 4 500 PLN za metr kwadratowy. Były to zwykle lokale w kamienicach przeznaczonych do remontu lub w budownictwie z „wielkiej płyty” w lokalizacjach takich jak Mistrzejowice czy Prądnik Czerwony.

Ceny ofertowe przestały spadać

Po serii obniżek, ceny lokali w stolicy Małopolski utrzymują się na poziomie niższym niż przed rokiem. Kupujący nie mogą jednak liczyć na dalsze utrzymanie tego trendu. – Duża aktywność inwestorów sprawiła, że trudno jest obecnie znaleźć naprawdę atrakcyjne oferty. Mieszkania w cenie poniżej 4 000 PLN za metr kwadratowy to jedynie 1,6 proc. podaży, najłatwiej znaleźć lokal w przedziale cenowym od 6 000 do 7 000 PLN za metr kwadratowy – twierdzi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.

 

1 2 ... 4

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • kupno mieszkania

    wiorek321 / 2013-12-03 12:02:31

    jak dla mnie całkiem niezłą ofertę w Poznaniu ma quadro house, przymierzamy się teraz to zakupu to wiem ;) jak to u nas na rodzimym rynku wygląda odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: