eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski XI 2013

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski XI 2013

2013-12-02 12:19

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski IX 2013


Raty kredytów mocno w dół

Choć marże kredytowe w ostatnich miesiącach rosły, to raty nowo udzielanych kredytów są dużo niższe niż w ubiegłym roku. – Nie wynika to jedynie ze spadku stóp procentowych, ale także z faktu, że zwykle mniej płacimy za same mieszkania. Jeśli połączymy niższe oprocentowanie ze spadkiem cen nieruchomości, to okaże się, że rata kredytu zaciąganego na zakup mieszkania o powierzchni 60 metrów kwadratowych w Krakowie, spadła od września 2012 r. aż o 603 PLN – mówi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander. Większa obniżkę rat odczuli jedynie mieszkańcy Warszawy (642 PLN), w pozostałych monitorowanych miastach raty spadły w mniejszym stopniu.

WROCŁAW

Według najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera na wrocławskim rynku nieruchomości widoczne jest duże ożywienie. Zainteresowaniem cieszą się mieszkania we wszystkich przedziałach cenowych, włączając te najtańsze i najdroższe. Kupującym sprzyjają miedzy innymi niskie ceny lokali i mniejsze raty kredytów hipotecznych.

Duży ruch na rynku nieruchomości

W związku ze zbliżającym się zaostrzeniem przepisów dotyczących kredytów hipotecznych, w stolicy Dolnego Śląska wyraźnie odczuwalny jest zwiększony popyt na mieszkania. – Dotyczy to zarówno przedwojennych kamienic, jak i budynków powstałych po 2000 roku. Również inwestycje deweloperskie znajdują zainteresowanych. Poszukiwane są przede wszystkim lokale o powierzchni do 50 – 60 metrów kwadratowych. Z kolei najtrudniej znaleźć chętnych na mieszkania powyżej 75 metrów kwadratowych – podaje Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Ceny niższe niż przed rokiem

We Wrocławiu ceny mieszkań są nadal niższe niż przed rokiem, a różnica wynosi około 180 złotych na każdym metrze kwadratowym. Jednocześnie ceny w ostatnim miesiącu są o 100 złotych wyższe niż we wrześniu – Wśród ofert przeważają te dotyczące lokali w cenie od 5 000 do 6 000 PLN za metr kwadratowy. Znalezienie lokalu za mniej niż 5 000 PLN za mkw. będzie wymagało od kupujących wysiłku, gdyż obecnie jest ich wyraźnie mniej niż rok temu – podaje Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Wpływ na to może mieć przede wszystkim duże zainteresowanie tego typu lokalami.

Raty kredytów w dół

Choć marże kredytowe w ostatnich miesiącach rosły, to raty nowo udzielanych kredytów są dużo niższe niż w ubiegłym roku. – Nie wynika to jedynie ze spadku stóp procentowych, ale także z faktu, że zwykle mniej płacimy za same mieszkania. Jeśli połączymy niższe oprocentowanie ze spadkiem cen nieruchomości, to okaże się, że rata kredytu zaciąganego na zakup mieszkania o powierzchni 60 metrów kwadratowych w Wrocławiu, spadła od września 2012 r. aż o 553 PLN – podaje Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander. Większe obniżki wysokości rat zaobserwowano jedynie w Krakowie (603 PLN) i Warszawie (642 PLN).

ŁÓDŹ

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, miniony miesiąc przyniósł dość nietypową sytuację na łódzkim rynku nieruchomości wtórnych. W październiku ceny transakcyjne okazały się wyższe od ofertowych średnio o 156 PLN. Największą popularnością wśród kupujących cieszą się lokale o metrażu od 40 do 50 metrów kwadratowych, najczęściej zlokalizowane w budynkach z wielkiej płyty.

Więcej nowszych mieszkań na sprzedaż

Autorzy raportu zauważają, że październik przyniósł zdecydowane ożywienie na łódzkim rynku mieszkaniowym. Miniony miesiąc to ponadto wzrost średniej ceny ofertowej w Łodzi. Nie wynika on jednak bezpośrednio ze zwiększenia się wartości nieruchomości, ale przede wszystkim z popytu na lokale w tym mieście. Jak podkreślają eksperci, jest to również efekt zmiany struktury podaży. – Na łódzkim rynku mieszkaniowym dostępnych jest więcej ofert nieruchomości wybudowanych po 2002 roku – podkreśla Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Ich ceny są przeważnie wyższe od lokali w blokach z wielkiej płyty. W przypadku Łodzi, takie budownictwo jest również droższe od kamienic.

W efekcie w ciągu minionych trzech miesięcy ceny ofertowe wzrosły tu o pięć procent. – W porównaniu do września 2013 roku jest to średnio o 110 PLN więcej za metr kwadratowy powierzchni. Warto zauważyć, że ponad 60 procent wystawionych na sprzedaż mieszkań nie przekracza 4 000 PLN za mkw., a kolejne 30 procent mieści się w przedziale od 4 000 do 5 000 PLN – twierdzi Marta Kosińska, Szybko.pl.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • kupno mieszkania

    wiorek321 / 2013-12-03 12:02:31

    jak dla mnie całkiem niezłą ofertę w Poznaniu ma quadro house, przymierzamy się teraz to zakupu to wiem ;) jak to u nas na rodzimym rynku wygląda odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: