eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski XII 2013

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski XII 2013

2013-12-30 12:54

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski XI 2013


Zdrożały jedynie kawalerki

W Krakowie największą popularnością wśród kupujących cieszą się kawalerki i mieszkania dwupokojowe. Wraz z zainteresowaniem wzrosły również ceny. W porównaniu z zeszłym rokiem, za metr kwadratowy takiego lokum trzeba zapłacić obecnie kilkadziesiąt złotych więcej. Kawalerki kosztują średnio 6 780 PLN, natomiast mieszkania dwupokojowe – 6 660 PLN. – Są to kwoty, które podnoszą średnią cen wszystkich nieruchomości kupowanych w stolicy Małopolski (średnia cena nieruchomości w Krakowie wynosi obecnie 6 550 PLN) – podaje Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Mimo to jest ona niższa o 100 PLN w porównaniu do poziomu z ubiegłego roku.

Tańsze raty kredytów

Dobrą informacją dla kupujących mogą być obniżki cen kredytów. – Wraz ze spadkiem oprocentowania spadają również raty kredytów. Jeśli połączymy to z niższymi cenami nieruchomości, to okaże się, że rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Krakowie spadła od września 2012 r. aż o 600 PLN – podaje Jarosław Sadowski, ekspert firmy Expander. To obniżka blisko dwukrotnie większa niż w Łodzi, gdzie wyniosła jedynie 324 PLN. Większe powody do zadowolenia mają jedynie kupujący w Warszawie, gdzie wysokość rat spadła najbardziej, o 640 PLN.

WROCŁAW

Jak wynika z najnowszych danych Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, we Wrocławiu najdroższymi mieszkaniami są kawalerki. Cena metra kwadratowego takiego lokalu jest bowiem o 660 PLN wyższa, niż w przypadku nieruchomości o większym metrażu. Według ekspertów, popularnością cieszą się tu dwa i trzy pokoje w dobrej lokalizacji, które często kupowane są pod wynajem lub jako inwestycja zgromadzonego kapitału.

Ceny niższe niż przed rokiem

Za metr kwadratowy we Wrocławiu przeciętnie zapłacimy 5 640 PLN. Jest to o 100 PLN mniej, niż jeszcze rok temu. – Najdroższymi lokalami w stolicy Dolnego Śląska są kawalerki – twierdzi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Na metr kwadratowy takiego mieszkania będziemy musieli wydać 6 300 PLN, czyli o 660 PLN więcej, niż wynosi aktualna średnia cena nieruchomości. Są one jednocześnie jedyną kategorią mieszkań, które podrożały w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Kupują pod wynajem

Największym zainteresowaniem we Wrocławiu cieszą się mieszkania zlokalizowane w Śródmieściu w okolicach Placu Grunwaldzkiego oraz w części dzielnicy Krzyki, wzdłuż ulicy Komandorskiej. – Klienci najchętniej wybierają lokale dobrze skomunikowane z centrum miasta – zauważa Wojciech Kubiak, ekspert Metrohouse. – Wynika to z faktu, że są one często kupowane w celach inwestycyjnych, bądź przeznaczone pod późniejszy wynajem. Z tego względu zainteresowaniem cieszą się szczególnie mieszkania dwu i trzy pokojowe.

Wrocławianie chętnie wybierają także lokale w stanie deweloperskim, mimo zapowiadanego rządowego programu Mieszkanie dla Młodych i ulg na zakup tego typu nieruchomości. – Na rynku pierwotnym kupują zarówno osoby chcące inwestować swoje oszczędności, jak i rodziny z dziećmi, które nabywają duży metraż na obrzeżach miasta. Wśród tej drugiej grupy szczególną popularnością cieszą się dzielnice Fabryczna oraz zachodnia część Krzyków – Jagodno i Ołtaszyn. Wiele osób decyduje się na zakup własnego M, gdy trafią na dobrą okazję. W takiej sytuacji dogodna lokalizacja schodzi na dalszy plan, zwłaszcza w przypadku mieszkań jednopokojowych – dodaje Wojciech Kubiak, Metrohouse.

Wysokość rat niższa o 551 PLN

Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera ponownie przynosi dobre wiadomości dla kupujących za kredyt. – Listopad przyniósł obniżki marż bankowych, w wyniku których średnie oprocentowanie kredytu z 25-procentowym wkładem własnym znajduje się obecnie na rekordowo niskim poziomie – 4,29 proc. Co więcej, raty nowo udzielanych kredytów są dużo niższe niż w ubiegłym roku. Nie wynika to jedynie ze spadku stóp procentowych, ale także z tego, że zwykle mniej płacimy już za same mieszkania. Jeśli połączymy niższe oprocentowanie ze spadkiem cen nieruchomości, to okaże się, że rata kredytu zaciąganego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. we Wrocławiu spadła od września 2012 r. aż o 551 PLN – podaje Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander. Stolica dolnośląskiego pozostaje więc w czołówce miast analizowanych w raporcie, pod względem różnicy w wysokości rat. Większy spadek odnotowany został jedynie w Warszawie – o 640 PLN i Krakowie – o 600 PLN.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: