eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski XII 2013

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski XII 2013

2013-12-30 12:54

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski XI 2013


2013 rok przyniósł także stabilizację cen transakcyjnych. Obecnie kupujący w stolicy płacą średnio 7 182 PLN za mkw., czyli jedynie o 2 proc. więcej niż przed rokiem. – W końcówce roku dobrze sprzedawały się niewielkie mieszkania jednopokojowe, które były nabywane za kwoty 200 000 – 220 000 PLN. Kupujących nie zniechęciły nawet wysokie ceny takich lokali (przekraczające 9 000 PLN za mkw.) – komentuje Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. Największym zainteresowaniem w stolicy, podobnie jak w ostatnich miesiącach, cieszyły się jednak mieszkania dwu- i trzypokojowe. Do najpopularniejszych lokalizacji należy Białołęka, gdzie koszty zakupu są najniższe, oraz Ursynów
i Mokotów, gdzie powierzchnie kosztują już dużo więcej.

Raty kredytów mocno w dół

Dobrą informacją dla kupujących mogą być także obniżki cen kredytów. – Wraz z oprocentowaniem spadają również raty kredytów. Jeśli połączymy to z niższymi cenami nieruchomości, to okaże się, że rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Warszawie spadła od września 2012 r. aż o 640 PLN – podaje Jarosław Sadowski, ekspert firmy Expander. To największa obniżka jaką odnotowano w tym miesiącu.

POZNAŃ

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, ceny nieruchomości wtórnych w Poznaniu utrzymują się na poziomie zbliżonym do ubiegłego roku. Nieznaczne wahania wynikają ze wzmożonej aktywności kupujących, którzy chcą zdążyć z zakupem przed nowym rokiem.

Mieszkań szukają młode rodziny i… inwestorzy

W Poznaniu wyraźnie zauważalne jest zwiększone zainteresowanie rynkiem mieszkaniowym. Wielu kupujących stara się nabyć „własne M” jeszcze przed końcem roku. – Aktywność osób poszukujących lokali związana jest z nowymi przepisami, uniemożliwiającymi kredytowanie 100 proc. wartości nieruchomości – komentuje Ryszard Kamiński, ekspert Metrohouse. – Najliczniejszymi klientami są młode rodziny poszukujące dwu- i trzypokojowych mieszkań oraz inwestorzy, zainteresowani mieszkaniami pod wynajem. W ich wypadku największą popularnością cieszą się kawalerki oraz dwupokojowe mieszkania o niewielkim metrażu.

Ceny na poziomie 2012 roku

Końcówka roku to czas wzrostu cen nieruchomości w stolicy Wielkopolski, który podyktowany jest wzmożonym ruchem na rynku. Szczęśliwie dla kupujących, podwyżka nie jest duża, wynosi średnio 1,4 proc. w stosunku do zeszłego roku. – Najbardziej podrożały kawalerki, a więc lokale cieszące się szczególnym zainteresowaniem – podaje Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – W ich wypadku ceny są wyższe o 2,3 proc., choć w kształtowaniu ostatecznych ofert duże znaczenie ma lokalizacja. Najtańsze można znaleźć na Nowym Mieście, gdzie średnia cena wynosi 4 300 PLN za mkw. – Na Łazarzu trzeba zapłacić o 300 PLN więcej, na Jeżycach natomiast metr kosztuje już 6 500 PLN. To i tak mniej niż na Starym Mieście, gdzie kawalerki kosztują ponad 6 900 PLN za mkw.

Tańsze raty kredytów

Dobrą informacją dla kupujących mogą być obniżki cen kredytów. – Wraz ze spadkiem oprocentowania spadają również raty kredytów. Jeśli połączymy to z niższymi cenami nieruchomości, to okaże się, że rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Poznaniu spadła od września 2012 r. aż o 397 PLN – podaje Jarosław Sadowski, ekspert firmy Expander. To obniżka większa o 73 PLN niż w Łodzi, gdzie ceny spadły o 324 PLN. Wysokość rat spadła natomiast najbardziej w stolicy, aż o 640 PLN.



poprzednia  

1 ... 3 4

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: