eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości V 2014

Wtórny rynek nieruchomości V 2014

2014-06-12 13:40

Wtórny rynek nieruchomości V 2014

Wtórny rynek nieruchomości V 2014 © Camellus - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Kolejny miesiąc z rzędu ceny nieruchomości, nieznacznie, ale nadal rosną. W maju, w 15 analizowanych miastach były wyższe średnio o 0,5% od kwietniowych i o 4,2% w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku. Najwyższy wzrost cen średnich, w porównaniu z ubiegłym rokiem, nastąpił w Katowicach, gdzie aktualna średnia wynosi niemal 4 tys. złotych za metr, a była o 10% niższa - podaje wspólny raport sporządzony przez Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości IV 2014

O ponad 5% wyższe niż w maju 2013 są również stawki za metr kwadratowy mieszkania w Poznaniu, Sopocie, Gdyni i Opolu. Jedynym dużym, polskim miastem, w którym możliwe jest kupno mieszkania tańszego niż przed 12 miesiącami pozostaje Łódź.

O poprawie sytuacji na rynku nieruchomości, poza rosnącymi cenami, świadczą coraz mniejsze różnice między cenami ofertowymi i transakcyjnymi, większe powierzchnie kupowanych nieruchomości, ale również spadek zainteresowania ofertami z najniższego segmentu cenowego w tym mieszkaniami w blokach z wielkiej płyty, które 2-3 lata temu były najchętniej kupowane.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym V 2013–V 2014

Najwyższy wzrost cen średnich, w porównaniu z ubiegłym rokiem, nastąpił w Katowicach, gdzie aktualna średnia wynosi niemal 4 tys. złotych za metr, a była o 10% niższa.


WAKACYJNE KWATERY

Zarówno letnia aura jak i kalendarz zdecydowanie sprzyjają planowaniu wakacji i urlopów. Mimo iż już od lutego Polaków kuszą oferty first minute i atrakcje zagranicznych kurortów, bardzo duża grupa decyduje się na samodzielnie zorganizowany wyjazd. Taka opcja daje większą elastyczność, nie tylko w planowaniu czasu, ale również wydatków. W serwisie Szybko.pl znajduje się sekcja dedykowana wynajmowi krótkookresowemu. Wśród ogłoszeń można wyróżnić dwie zasadnicze kategorie: mieszkania i pokoje wynajmowane w dużych miastach i ich okolicach dla osób pracujących i studentów studiów zaocznych. Druga, znacznie liczniejsza grupa to mieszkania, pokoje, noclegi w pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych skierowane do turystów. W kategorii mieszkań, pokoi dla osób przyjeżdżających do pracy w danej okolicy, standardem są podstawowe meble, dostęp do łazienki, ale już niekoniecznie do kuchni. Mieszkania przeznaczone dla turystów są znacznie lepiej wyposażone i umeblowane.

fot. mat. prasowe

Średnie koszty noclegu dla 1 osoby (wynajem krótkookresowy)

Ceny są w największym stopniu kształtowane poprzez popularność danego regionu stąd też najwyższe stawki na Pomorzu, Małopolsce i zdecydowanie niższa na Podlasiu, Roztoczu.


Na podstawie zamieszczonych w Szybko.pl ofert, obliczone zostały przybliżone stawki za nocleg dla 1 osoby w róznych rejonach Polski. Ceny są w największym stopniu kształtowane poprzez popularność danego regionu stąd też najwyższe stawki na Pomorzu, Małopolsce i zdecydowanie niższa na Podlasiu, Roztoczu. Porównując aktualne ceny ze stawkami sprzed roku widoczna jest tendencja spadku średnich kosztów noclegu. Wynika to głównie z faktu, że propozycji wynajmu jest coraz więcej, a właściciele muszą konkurować cenami. Oczywiście w regionach najpopularniejszych obniżki są mniejsze. Druga tendencja to wzrost stawek minimalnych za 1 nocleg. Wynika to z rosnącego standardu wynajmowanych kwater wakacyjnych i wypierania z rynku ofert o najniższym standardzie, na które mimo niskiej ceny nie było popytu.

CENY TRANSAKCYJNE

Temat przewodni tej części raportu to wzrosty cen w Krakowie. Są one pochodną istotnego udziału niewielkich mieszkań w łącznej liczbie transakcji, ale swój udział ma również niewielka popularność programu MdM. W ten sposób popyt kierowany jest na rynek wtórny. Jedynym miastem, w którym można kupić statystycznie tańsze mieszkanie niż przed rokiem jest Gdańsk. Nadal na uwagę zasługuje metraż mieszkań nabywanych w Poznaniu – ponad 60 m kw.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań w V 2014 r.

Dotychczas stabilna cenowo Łódź przekroczyła poziom 3600 zł. Wprawdzie wzrost cen nie wyniósł więcej niż 1 proc., ale warte odnotowania jest, że w tym mieście rzadko średnia dochodzi do takiej właśnie wartości.


 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: