eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości XI 2016

Wtórny rynek nieruchomości XI 2016

2016-12-13 13:27

Wtórny rynek nieruchomości XI 2016

Nieruchomości © vadim yerofeyev - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W listopadzie nastąpiła kontynuacja pozytywnych trendów sprzedażowych na rynku wtórnym. Wśród miast, w których jeszcze przed miesiącem odnotowywano dość znaczące wzrosty cen transakcyjnych, tylko w Poznaniu udało utrzymać się kolejne zwyżki. Droższe mieszkania kupujemy też w Gdańsku, gdzie średnia cena przekroczyła 5 500 zł za mkw. Mimo niższych wartości w listopadzie dość mocno trzymają się ceny mieszkań w Łodzi.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości X 2016

Ostatnie miesiące na rynku wtórnym można zaliczyć do udanych. Przy odpowiednio skalkulowanych cenach ofertowych, w segmencie popularnych mieszkań, nie ma dużych problemów ze znalezieniem nabywcy. Przedłużająca się sprzedaż w grupie najbardziej popularnych lokali może być wynikiem niewłaściwej wyceny na początkowym etapie sprzedaży. Dlatego przymierzając się do rozpoczęcia procesu oferowania danej propozycji, warto zwrócić szczególną uwagę na właściwą kalkulację ceny możliwej do osiągnięcia. Przykładowo, w Warszawie we wrześniu i październiku średni czas oczekiwania na transakcję wyniósł niecałe 3 miesiące. To jeden z lepszych wyników w ostatnich latach.

Dość dobrej koniunktury na rynku wtórnym nie można jednak powiązać ze zmianami, jakie wchodzą w życie od 1 stycznia w związku z wdrożeniem kolejnych regulacji związanych z Rekomendacją S. Przypomnijmy, że chodzi o 20% wkład własny przy zakupie nieruchomości na kredyt. W praktyce wiele banków oferuje możliwość wpłaty 10% przy jednoczesnym ubezpieczeniu pozostałej kwoty. Taki model sprawia, że potencjalni nabywcy nie podejmują decyzji pod presją czasu, ponieważ w porównaniu do obecnej sytuacji, podniesienie wkładu własnego niewiele zmienia w podejściu banków do kredytobiorców. O ile czasem zdarzało się, że końcówka grudnia była gorącym okresem pod kątem transakcyjności, tym razem jedynie lokalne podwyżki cen mieszkań mogą być czynnikiem, który może zachęcić do podjęcia decyzji o zakupie jeszcze w tym roku.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


We wszystkich analizowanych miastach ceny transakcyjne są wyższe niż przed rokiem. Jednak w ostatnim miesiącu tylko w Gdańsku mieliśmy do czynienia ze znaczącymi ich zwyżkami. Obecnie średni koszt mkw. w tym mieście wynosi 5 558 zł i jest o 3,5% wyższy niż przed rokiem. Do głosu doszli tu nabywcy mieszkań o podwyższonym standardzie, a na liście transakcji coraz częściej znajdują się mieszkania z pułapu cenowego ponad 8 000 zł. W sąsiedniej Gdyni statystycznie jest taniej. Średnia cena nabywanych mieszkań wyniosła 5 205 zł za mkw. Patrząc na kształtowanie się kosztów lokali w perspektywie roku, także tu mamy do czynienia ze wzrostami, o 5,1%.

Nieco drożej jest także w Krakowie i Poznaniu. Między tymi dwoma miastami jest jednak znacząca różnica. W przypadku stolicy Małopolski przeciętnie kupujemy mieszkania za 6 190 zł za kw., co daje nam 2,7% wzrostu w porównaniu do zeszłego roku. Natomiast w Poznaniu ostatnie transakcje sprawiły, że w listopadzie średni koszt wyniósł 5 784 zł, czyli prawie o 11% więcej niż 12 miesięcy temu. To najwyższe zmiany cen spośród wszystkich analizowanych miast.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań X 2016

Średni metraż kupowanego mieszkania oscyluje wokół 55 mkw.


Po kilku miesiącach sukcesywnych wzrostów wydatków, jakie trzeba ponieść na zakup mieszkania w Łodzi, przyszedł czas na uspokojenie rynku – ceny obniżyły się do poziomu 3 680 zł za mkw. Nadal jednak jest to stawka o ponad 300 zł wyższa niż w połowie tego roku. Na rynku nieruchomości we Wrocławiu i Warszawie nie obserwujemy większych zmian. W stolicy średnia cena w transakcjach wynosi 7 572 zł, czyli 1% mniej niż przed miesiącem. Jednocześnie jest to o 3,6% więcej niż przed rokiem. We Wrocławiu ceny utrzymują się na dość wysokim poziomie, osiągniętym dzięki wzrostom w poprzednim okresie. Obecnie cena mkw. wynosi tu 5 804 zł. Mimo tego to właśnie tu i w Gdańsku kupujemy największe lokale (średnio 60 mkw.), podczas gdy w Krakowie jest to zaledwie 47 mkw.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań XI 2015 – XI 2016

Ceny transakcyjne tradycyjnie już najniższe były w Łodzi.


Marcin Jańczuk


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: