eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości XII 2016

Wtórny rynek nieruchomości XII 2016

2017-01-13 13:30

Wtórny rynek nieruchomości XII 2016

Ceny transakcyjne spadły © Alex_Po - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Sprzedaż mieszkań w końcówce roku przyniosła spadki cen transakcyjnych. Korekty w dół wystąpiły we wszystkich analizowanych miastach za wyjątkiem Gdańska. Natomiast patrząc na poszczególne rynki, wszędzie oprócz Łodzi, ceny mieszkań na rynku wtórnym są wyższe niż przed rokiem. Największe dysproporcje widoczne są w Gdańsku, gdzie sprzedawane mieszkania mają średnie ceny wyższe o 14 proc. niż dokładnie rok temu.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości XI 2016

Stolica woj. pomorskiego to jedyne miasto gdzie, wzrost średnich cen przekroczył poziom 10 proc., w porównaniu do zeszłego roku. 12 miesięcy temu mkw. mieszkania kosztował 5000 zł, podczas gdy transakcje z IV kw. 2016 r. pokazują dość znaczące zmiany. Obecnie średnia wartość mkw. przekracza już 5700 zł. Pewien wpływ na zachowania rynkowe nabywców, akceptujących wyższe poziomy cenowe, mają walory inwestycyjne Gdańska. Miasto umożliwia zarabianie na wynajmie długoterminowym, ale także krótkoterminowym, w sezonie wakacyjnym. Dobre lokalizacje są jednak także w cenie. Wiedzą o tym kupujący nieruchomości na Starówce, czy te zlokalizowane blisko nabrzeża. Obok transakcji z przedziałów cenowych 4500-5000 zł za mkw., nierzadko pojawiają się też sprzedaże bliskie 9000 zł. U gdańskiego sąsiada, czyli w Gdyni niższe cenowo transakcje w IV kwartale, a zwłaszcza w grudniu, sprawiły, że wartość mkw. utrzymała się na podobnym poziomie. Wprawdzie obecnie płacimy tu za mieszkania o 1,4 proc. więcej, ale to właściwie kwota niezauważalna w porównaniu do wzrostów w Gdańsku.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


Podobny poziom wzrostów widoczny jest w Poznaniu i Krakowie, gdzie przekroczył 7 proc. W tych miastach z mkw. płacimy obecnie odpowiednio 5425 i 6042 zł. W Poznaniu kupujemy jednak nieco większe mieszkania (średnia 55 mkw.), podczas gdy w Krakowie, średni nabywany metraż jest najmniejszy wśród analizowanych miast i wynosi 49 mkw. W Warszawie od poprzedniego notowania ceny nie zmieniły się znacząco – za mkw. płacimy 7541 zł. W ciągu roku jednak wzrosty przekroczyły 5 proc. Z kolei we Wrocławiu w końcówce roku kupowaliśmy mieszkania tańsze o 6,5 proc. w porównaniu do ostatniego notowania. To spowodowało, że ceny w zestawieniu z analogicznym okresem 2015 r. wzrosły jedynie o 3,2 proc. choć wiele wskazywało, że będzie to większy poziom wzrostów. Nabywcy w ostatnim kwartale płacili za m kw. 5425 zł.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań XII 2016

Średni metraż kupowanego mieszkania oscyluje wokół 55 mkw.


A najbardziej stabilny wtórny rynek nieruchomości? Tu, w porównaniu do sytuacji sprzed 12-stu miesięcy, liderem okazuje się Łódź. Miniony rok, nie był jednak tak monotonny pod względem kształtowania się cen, jak poprzednie okresy. Pojawiały się niespodziewane wzrosty średnich cen transakcyjnych. W kilku miesiącach do głosu powrócili nabywcy nieco droższych segmentów mieszkań, ale ostatecznie ceny pozostały na niezmiennym poziomie.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań XI 2015 – XI 2016

Ceny transakcyjne tradycyjnie już najniższe były w Łodzi.


Marcin Jańczuk


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: