eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Mieszkania w Krakowie w oczekiwaniu na rekordy

Mieszkania w Krakowie w oczekiwaniu na rekordy

2017-04-24 11:34

Mieszkania w Krakowie w oczekiwaniu na rekordy

Kraków © seregalsv - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak przedstawia się sytuacja na rynku mieszkaniowym w stolicy Małopolski? Czy nowe mieszkania w Krakowie zdrożały? Jaka będzie tegoroczna podaż? Czy poziom cen zdoła utrzymać dotychczasowy poziom? Odpowiedzi na te i inne pytania dostarcza najnowsza, czwarta już edycja opracowanego przez Emmerson Evaluation raportu E-VALUER INDEX 2017.

Przeczytaj także: Mieszkanie w Krakowie - w jakiej dzielnicy?

Przed nami najświeższa odsłona raportu E-VALUER INDEX 2017. Opracowanie autorstwa ekspertów od wyceny nieruchomości z Emmerson Evaluation tradycyjnie już przygląda się sytuacji na rynku mieszkaniowym w największych miastach Polski. Autorzy biorą pod lupę mediany cen transakcyjnych w pierwotnego oraz wtórnego rynku nieruchomości, a także stawki czynszów.

Porównanie z innymi rynkami pozwala stwierdzić, że nowe mieszkania w Krakowie były tymi, które w minionym roku drożały najbardziej. Podobnego rzędu (5%) wzrosty odnotowano jedynie w Lublinie i w Opolu. W przypadku krakowskich mieszkań z drugiej ręki ceny mieszkań nie rosły już tak dynamicznie (1%).

Nowe mieszkania w Krakowie jak świeże bułki?


Przewidywania Emmerson Evaluation wskazują, że w bieżącym roku na rynku krakowskim będziemy mieć stabilizację. W minionym roku mediana cen transakcyjnych na rynku pierwotnym sięgała 6563 zł, a na wtórnym - 5988 zł. Analogicznie jak ma to miejsce w wielu innych lokalizacjach, motorem napędowym całego rynku są nowe mieszkania, które w największym stopniu przyciągają uwagę kupujących.
– Duży popyt jest coraz skuteczniej zaspokajany przez ofertę deweloperów. W 2016 roku liczba zezwoleń na budowę wydana w Krakowie była najwyższa od 6 lat i wyniosła wg danych GUS 9 649, w tym ponad 9 tysięcy stanowiły pozwolenia na budowę uzyskane właśnie przez deweloperów. Można się zatem spodziewać, że w najbliższych latach nowe mieszkania w Krakowie będą wyrastać jak grzyby po deszczu. Rekordowa podaż jest jak najbardziej realnym scenariuszem – mówi Magdalena Kliś-Suwała, dyrektor regionalny krakowskiego oddziału Emmerson Evaluation. - Rosnąca podaż powinna też już w bieżącym roku ustabilizować ceny na obecnym poziomie – prognozuje Kliś-Suwała.

fot. mat. prasowe

Kraków - mediany cen rynek pierwotny i wtórny

Najdroższą z analizowanych dzielnic jest Śródmieście


Gdzie najdrożej a gdzie najtaniej?


- Co ciekawe, jeśli spojrzymy na dane dotyczące dzielnic Krakowa, to trend zwyżkowy dla rynku pierwotnego nie potwierdza się w przypadku Śródmieścia. W tej części miasta ceny nowych mieszkań spadły o 4%, podczas gdy ceny używanych lokali wzrosły o 4% – zauważa Magdalena Kliś-Suwała.
W pozostałych krakowskich dzielnicach trendy były już zbliżone i rynek pierwotny zyskiwał w porównaniu do wtórnego. Śródmieście pozostało jednak najdroższą krakowską dzielnicą z medianą cen za 1 mkw. nowego lokalu w wysokości 6711 zł, a używanego 6650 zł. Z kolei poszukujący najtańszych mieszkań, powinni rozejrzeć się za czterema kątami na rynku wtórnym w Nowej Hucie, gdzie mediana ceny za 1 mkw nie przekraczała 5 tysięcy zł (4 812 zł). Również w granicach tej dzielnicy można szukać najniższych cen w ofercie deweloperów, mediana cen nowych mieszkań wyniosła tu 5 316 zł/mkw.

Wynajem dobrą inwestycją


Popularność nowych mieszkań deweloperskich to również wynik atrakcyjności inwestycji w nieruchomości pod wynajem, zwracają uwagę eksperci Emmerson Evaluation.
– Do inwestycji w ten segment rynku zachęca Polaków wysoka rentowność oraz bezpieczeństwo tej formy lokowania kapitału. W przypadku rynku krakowskiego, raport E-VALUER INDEX 2017 wskazuje, że dla mieszkań niedawno zakupionych, które zostały wybudowane w latach 2014-2016 stopa zwrotu z najmu wynosi już od 4,3 do nawet 5,8%. To blisko dwa czy nawet trzy razy więcej niż można uzyskać na lokacie w banku – komentuje ekspertka Emmerson Evaluation.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: