eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek nieruchomości w Polsce IX 2012

Rynek nieruchomości w Polsce IX 2012

2012-10-01 10:05

Rynek nieruchomości w Polsce IX 2012

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w sierpniu 2012 r. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Końcówka wakacji nie przyniosła istotnych zmian w cenach mieszkań wystawionych do sprzedaży na rynku wtórnym. W sierpniu w porównaniu z lipcem stawki ofertowe spadły średnio o 0,2%. Jednak klienci, którzy z różnych powodów odkładali zakup mieszkania i dopiero teraz przystępują do poszukiwania ofert, mogą być usatysfakcjonowani - w ciągu ostatnich 2 lat cena mieszkań używanych spadła średnio o 373 zł za każdy m2 - wynika z najnowszego raportu portalu nieruchomości domy.pl i firmy doradztwa finansowego Open Finance.

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce VIII 2012

Przeprowadzona przez portal nieruchomości domy.pl analiza średnich cen ofertowych mieszkań wystawionych do sprzedaży w sierpniu nie przyniosła zaskakujących wyników – skala zmian w porównaniu z lipcem była minimalna. Różnice w stawkach za m2 w największych polskich miastach wyniosły od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Jednak bardziej znamienne dla sytuacji na rynku są zmiany, jakie zaszły w cenach w ciągu ostatnich 2 lat. Z analizy portalu domy.pl wynika, że w tym czasie stawki ofertowe w 17 z 18 analizowanych miast spadły średnio o 373 zł. Największy nominalny spadek zanotował Sopot – metr kwadratowy mieszkania staniał tam o 847 zł. Znacznie, bo aż o 694 zł spadła średnia stawka we Wrocławiu, w Warszawie – o 614 zł i w Krakowie – o 567 zł.

Niewiele taniej, w porównaniu z wymienionymi miastami, jest obecnie w Lublinie i Gorzowie Wielkopolskim. W pierwszym ostatnie 2 lata przyniosły spadek średniej ceny metra kwadratowego o 52 zł, a w drugim – o 32 zł.

Wyjątek na cenowej mapie mieszkań stanowi Rzeszów, w którym to dwa lata temu średnia cena była o 154 zł niższa niż obecnie.

Warto dodać, że w tym samym czasie, w którym ceny mieszkań spadły o ponad 6%, nastąpił wzrost przeciętnych wynagrodzeń w Polsce. O ile w II kwartale 2010 roku wg danych GUS wynosiło ono 3197,85 zł, to już w II kwartale br. było o ponad 9% (298,97 zł) wyższe i wynosiło 3496,82 zł.

Kredyty nowe: jesienne jaskółki

Banki ożywiły się na polu kredytów hipotecznych. W ostatnich tygodniach Deutsche Bank PBC wprowadził obniżkę marż o 0,1-0,2 p.p., a do tego cały czas obowiązuje też promocja w której bank nie pobiera prowizji za udzielenie kredytu. Z kolei PKO BP, jeden z dwóch największych graczy na rynku, w jesiennej ofercie zaproponował marże od 1,15 p.p. Ta najatrakcyjniejsza oferta jest oczywiście przeznaczona dla osób zaciągających wyższe kredyty (od 300 tys. zł) i godzących się na dodatkowe produkty banku (ROR, karta kredytowa i ubezpieczenie). Patrząc na te wydarzenia jest szansa, że w ostatnich trzech miesiącach roku banki, chcąc wyrobić cele sprzedażowe, przygotują kolejne oferty mające przyciągnąć klientów i o atrakcyjny kredyt będzie łatwiej.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w sierpniu 2012 r.

Wyjątek na cenowej mapie mieszkań stanowi Rzeszów, w którym to dwa lata temu średnia cena była o 154 zł niższa niż obecnie

Ostatnie obniżki na rynku są bardzo skromne i nie rekompensują podwyżek, z którymi mieliśmy do czynienia przez ostatnich kilka kwartałów. Oczekujemy jednak, że banki zrobią wiele, by rynek hipotek wrócił na ścieżkę wzrostu.

Wszystko jednak dzieje się na polu kredytów złotowych. W pożyczkach walutowych nadal posucha. Przez ostatnie kwartały banki gremialnie wycofywały się z udzielania kredytów we franku i euro. W II kwartale 2012 r. spadek liczby kredytów rok do roku wyniósł 86 procent. Kredytów we franku praktycznie już nie ma, te w euro są dostępne w kilku bankach, ale ich dostępność jest niewielka ze względu na warunki zarobkowe (nawet kilkanaście tys. zł miesięcznie) i wymaganie relatywnie wysokiego wkładu własnego. Dodatkowo klientów odstraszają wysokie marże, coraz częściej przekraczające 4 p.p.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: