eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rebel One w Soho Factory

Rebel One w Soho Factory

2013-03-05 00:22

Przeczytaj także: Brylowska 2 w Warszawie


Prezes Black Lion postanowił, że musi to być coś wyjątkowego, coś co połączy rzeczy z założenia rozłączne: przystępną cenę i wybitną architekturę. Wpadł na nieco przewrotny pomysł – zlecił prace nad projektem dwóm pracowniom architektonicznym: Konkret i WWAA (autorzy słynnego polskiego pawilonu podziwianego na EXPO w Szanghaju). Oba zespoły, rezydujące na co dzień w SOHO, przez długi czas nie zdawały sobie sprawy, że pracują równolegle. – I choć dzień, w którym musiały stworzyć jeden zespół, wspominać będą pewnie niezbyt dobrze, to budynek, który dzięki temu powstał najlepiej oddał celowość tego posunięcia. Stworzyli Rebel razem i tylko dlatego jest taki wyjątkowy – wspomina na blogu Rafał Bauer.

Awangardowa układanka

W architekturze Rebel One tradycyjne formy i materiały zostały umiejętnie i z wyczuciem przetworzone przez projektantów. Najbardziej rzuca się w oczy wszechobecność cegły. To oczywista próba nawiązania do architektonicznych motywów reliktów przemysłowego Kamionka. – Cegła jako wykończenie elewacji to materiał niesłychanie tradycyjny, jednak zreinterpretowaliśmy go dzięki użyciu nowych technologii, materiałów i motywów – opisują swój projekt architekci z pracowni WWAA. Cegła cementowa dodatkiem kruszywa bazaltowego, występuję w dwóch wariantach – surowym i polerowanym. Dodatkowo układana jest w zróżnicowany sposób, w wielu miejscach nieznacznie wysunięta jest z lica elewacji. Drugi wyróżnik to oryginalna kolorystyka budynku. Grafitowe, ciemne kolory elewacji zewnętrznych zostały przełamane intensywną barwą wewnętrznych ścian i sufitów głównych otwarć, wykończonych gładkim tynkiem drobnoziarnistym. Intensywnie żółte są także ramy okienne. Skala otwarć w fasadzie może sugerować odmienną od mieszkaniowej funkcję, zmieniając także percepcję skali całego obiektu. Dla zachowania proporcji i zapewnienia widoku, balustrady loggi zaprojektowano jako pełnoszklane – pisze Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

Stosunkowo duże przeszklenia mają zapewnić mieszkańcom dobre nasłonecznienie i rozległe widoki na panoramę stolicy. Ażurowe fragmenty elewacji widoczne z wnętrza tworzą natomiast swoiste połączenie z otoczeniem, determinując po części charakter mieszkania i przywołując kontekst wyjątkowej okolicy, w której się znajduje.

W 12-kondygnacyjnym budynku znajdą się mieszkania o średniej wielkości 70 mkw., parter zajmą usługi. Co ciekawe – pralnia z suszarnią, kuchnia (zapewniająca m.in. śniadania przy szwedzkim stole i stałą obecność kucharza gotującego na zamówienie) oraz sala do organizacji imprez – dostępne będą przede wszystkim dla mieszkańców Rebel One. Zakończenie budowy zaplanowano na sierpień 2013 roku.
Rebel One, jako pierwsza realizacja z planowanego kompleksu, stanowi jedną z dwóch przewidzianych w projekcie urbanistycznym dominant na terenie Soho Factory. Niebawem powstanie kolejny obiekt w nieco innym klimacie - Kamion Cross. Kamion, nawiązuje do wsi, od której wziął swoją nazwę Kamionek. Z kolei Cross to nazwa wskazująca na kulturowo – architektoniczne połączenie pewnych elementów w jednym budynku. Kamion Cross pomieści 146 mieszkań, które zostaną oddane do użytkowania do końca 2014 roku. Parter, podobnie jak w Rebel One przeznaczony będzie na usługi – podsumowuje Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

Przeczytaj także: Willa Wrocław już gotowa Willa Wrocław już gotowa

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: