eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości VIII 2013

Wtórny rynek nieruchomości VIII 2013

2013-09-11 13:18

Wtórny rynek nieruchomości VIII 2013

Wtórny rynek nieruchomości VIII 2013 © Nancy - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

W sierpniu odnotowujemy nieznaczny wzrost cen ofertowych. Średnio w skali całego kraju ceny są wyższe o 0,5%. Różnice w wartościach nominalnych to od 10 do 70 złotych więcej za metr niż przed miesiącem. W niemal wszystkich analizowanych miastach mieszkania są jednak tańsze niż przed rokiem. W ciągu 12 miesięcy najwięcej straciły na wartości mieszkania w Łodzi 10,6%; we Wrocławiu 8,7% i Sopocie 7,6%. Wyjątkiem jest Olsztyn, gdzie średnia cena ofertowa po roku jest o jeden punkt procentowy wyższa - podaje wspólny raport sporządzony przez Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.

Przeczytaj także: Wtórny rynek mieszkaniowy: jest w czym wybierać

Również w Opolu, Katowicach i Białymstoku mieszkania są nieco droższe niż w sierpniu 2012. Ostatnie miesiące 2013 roku mogą okazać się najlepszym okresem dla rynku nieruchomości. Ceny pozostaną stabilne, ale widać ożywienie wśród kupujących (większy ruch w serwisie oraz informacje od pośredników w obrocie nieruchomościami). Do kupna skłaniają atrakcyjne ceny, a można się spodziewać, że również banki będą zachęcały do zaciągania kredytów hipotecznych przed wprowadzeniem w 2014 roku zmian w zasadach udzielania kredytów.

Najtańsze dzielnice polskich miast

Mimo że sytuacja na rynku mieszkaniowym nieco się poprawiła, a dzięki obniżkom stóp procentowych Polacy dysponują większymi budżetami, nadal cena jest głównym czynnikiem decydującym o wyborze mieszkania. Właściwe oszacowanie wartości pozwala na znaczne skrócenie procesu sprzedaży. Podobnie jest w przypadku kupujących – realistyczne spojrzenie na budżet ułatwia poszukiwania wśród bogatej oferty. W sierpniu 2013 Szybko.pl udostępniło nowe narzędzie – serwis ceny.szybko.pl, które mogą wykorzystać zarówno sprzedający jak i kupujący. Na mapach, za pomocą kolorów zostały oznaczone poziomy cen w konkretnych lokalizacjach. Ceny.szybko.pl charakteryzują się bardzo dużą dokładnością. Zostały skalkulowane na podstawie precyzyjnie zlokalizowanych nieruchomości, dzięki czemu uzyskano dane z dokładnością do konkretnych ulic. Każda z prezentowanych map posiada metryczkę informująca o wielkości bazy oraz okresie, z którego pochodzą oferty.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym VIII 2012 – VIII 2013

W ciągu 12 miesięcy najwięcej straciły na wartości mieszkania w Łodzi 10,6%; we Wrocławiu 8,7% i Sopocie 7,6%. Wyjątkiem jest Olsztyn, gdzie średnia cena ofertowa po roku jest o jeden punkt procentowy wyższa.


Ceny transakcyjne

Okres wakacyjny nie był czasem przestoju na rynku. Wręcz przeciwnie, w ciągu wakacyjnych miesięcy odnotowaliśmy 20 proc. wzrost liczby transakcji w stosunku do miesięcy maj-czerwiec. Nabywcy mieszkań dzięki kupowanym w ostatnich miesiącach lokalom skutecznie podwyższają średnią cenę transakcyjną. W stosunku do raportu z sierpnia wzrosty średnich cen wystąpiły we wszystkich analizowanych miastach za wyjątkiem Gdańska i Gdyni.

fot. mat. prasowe

Ranking najtańszych dzielnic

W Krakowie najtańsze mieszkania można znaleźć na Bieżanowie.


Odnotowywane transakcje wydają się być wbrew wszystkim tym, którzy w sytuacji dużej podaży oczekiwali kolejnych spadków cen mieszkań. Takowe pojawiają się w przypadku mniej popularnych segmentów rynku, lecz nie ma to większego przełożenia na kształtowanie się średniej ceny transakcyjnej. Nadal prym wiodą mieszkania kompaktowe do ok. 50 m kw., które stanowią większość sprzedawanych lokali w każdym z analizowanych miast – niezależnie od tego, czy mówimy o rynku mieszkań wybudowanych w ostatnich latach, czy starszych.

fot. mat. prasowe

Przykłady map cenowych Warszawa Południe i Północ

Wesoła to jedna z najtańszych dzielnic Warszawy.


 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: