eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości VIII 2013

Wtórny rynek nieruchomości VIII 2013

2013-09-11 13:18

Przeczytaj także: Wtórny rynek mieszkaniowy: jest w czym wybierać


Najnowsza edycja raportu przynosi kolejne wzrosty cen transakcyjnych. Jedynie w przypadku Gdańska i Gdyni podwyżki nie występują. Ponownie do poziomu cenowego ponad 5000 zł za m kw. powrócił Poznań. W porównaniu do zestawienia sprzed miesiąca cena m kw. wzrosła o 3,7 proc. (183 PLN). Warto podkreślić tu zaledwie 0,5 proc. różnicę pomiędzy wskazaniami cen ofertowych a transakcyjnych. Nominalnie różnica ta wynosi tylko 24 PLN, co wpływa demotywująco na sprzedających, którzy obserwując tak niewielkie różnice w cenach prezentują dość sztywną pozycję negocjacyjną. Tymczasem w Krakowie również obserwujemy przełamanie pewnej istotnej granicy psychologicznej. Po wzroście ceny m kw. o 1,1 proc. średnia cena m kw. przekroczyła 6000 PLN (wynosi 6020 zł). Ostatni raz takie kwoty były obserwowane w maju 2012 r. Podobny wzrost średniej ceny transakcyjnej dotyczy Łodzi (1,2 proc.), w której ceny do tej pory znajdowały się na stabilnych poziomach. Niewielkie wahania w górę (poniżej 1 proc.) widoczne były w Warszawie i Wrocławiu.

Różnice pomiędzy cenami ofertowymi i transakcyjnymi najniższe są w Poznaniu, Warszawie i Gdańsku. W tych miastach teoretycznie najtrudniej będzie negocjować ceny. Ciekawa sytuacja ma miejsce w Łodzi. Po raz pierwszy od czasu publikowania notowań cen transakcyjnych (2011 r.) ceny transakcyjne są wyższe (o 16 PLN) niż średnia cen ofert wystawionych do sprzedaży w Łodzi. Największe różnice cenowe mają miejsce we Wrocławiu i Gdyni.

W trzech miastach (Warszawa, Gdańsk, Łódź) obecne ceny mieszkań są najbardziej zbliżone do cen sprzed 12 miesięcy. Oczekiwanie na spadki opłaciło się jednak w przypadku rynku wrocławskiego, gdzie obecne ceny transakcyjne są o 8,7 proc. niższe niż przed rokiem. Natomiast w przypadku Poznania średnie ceny wzrosły o 7,6 proc., co nie do końca jest przejawem wzmożonego popytu na mieszkania, lecz zwykle zmiany preferencji nabywców i wzrostu zainteresowania nowszym segmentem lokali.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne z okresu VI 2013-VIII 2013

Różnice pomiędzy cenami ofertowymi i transakcyjnymi najniższe są w Poznaniu, Warszawie i Gdańsku. W tych miastach teoretycznie najtrudniej będzie negocjować ceny. Ciekawa sytuacja ma miejsce w Łodzi. Po raz pierwszy od czasu publikowania notowań cen transakcyjnych (2011 r.) ceny transakcyjne są wyższe (o 16 PLN) niż średnia cen ofert wystawionych do sprzedaży .

fot. mat. prasowe

Kształtowanie się średnic cen transakcyjnych mieszkań

W trzech miastach (Warszawa, Gdańsk, Łódź) obecne ceny mieszkań są najbardziej zbliżone do cen sprzed 12 miesięcy. Oczekiwanie na spadki opłaciło się jednak w przypadku rynku wrocławskiego, gdzie obecne ceny transakcyjne są o 8,7 proc. niższe niż przed rokiem.




poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: