eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości I 2014

Wtórny rynek nieruchomości I 2014

2014-02-13 12:49

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości XII 2013


Wśród analizowanych przez nas siedmiu miast tylko w dwóch pojawiały się spadki cen w ujęciu miesięcznym. Pierwszym z tych miast jest Kraków, gdzie średnia cena metr kwadratowy
w transakcjach przeprowadzonych w ostatnich trzech miesiącach wynosi 5 555 PLN za mkw. Po podwyżce sprzed miesiąca ceny znów zaczęły wracać do wartości z jesieni ubiegłego roku. 15,1 proc. różnicy pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi świadczy o tym, że z rynku znika segment najtańszych mieszkań, a oferta nie do końca odpowiada temu, czego poszukują klienci. Nie jest to jeszcze impas, ale sztywne postawy negocjacyjne sprzedających przy ograniczonych budżetach strony popytowej kończą się wydłużeniem czasu sprzedaży. Po raz czwarty z rzędu spadają ceny transakcyjne w Poznaniu. Tym razem spadły już poniżej 5 000 PLN z mkw. (4940 PLN). W porównaniu
z wrześniem 2013 r. nominalne spadki wynoszą 395 PLN.

W kolejnych miastach można mówić już tylko o zwyżkach. Proporcjonalnie największe podwyżki mają miejsce we Wrocławiu, gdzie kupowane mieszkania są droższe o 2,2 proc. od cen obserwowanych przed miesiącem (obecnie 5 411 PLN). To już kolejna podwyżka od października 2013 r. Wahania cen widoczne są w Łodzi, gdzie ceny transakcyjne wzrosły o 2,1 proc. Tu jednak od połowy zeszłego roku mamy do czynienia ze stabilizacją na poziomach 3 500-3 600 PLN i sądząc po kształtowaniu się cen ofertowych raczej nie zanosi się na większe zmiany w najbliższych miesiącach. Pewnym pytaniem jest wpływ programu Mieszkanie dla Młodych na rynek wtórny, ponieważ w Łodzi limity pozwalają na duży wybór ofert spełniających kryteria programu. Czy to zachęci klientów do zwiększonego zainteresowania nowymi mieszkaniami?

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań w I 2014 r.

W pięciu na siedem analizowanych przez nas miast średnie ceny sprzedawanych na rynku wtórnym mieszkań wzrosły, zarówno w stosunku do ubiegłego miesiąca, jak i roku.


1,4 proc. – o tyle wzrosły ceny mieszkań w Gdańsku. Od kilku miesięcy ceny kształtują się w okolicach 4 700-4 800 PLN za mkw. i wydaje się, że dość trudno będzie powrócić do poziomów znacznie przekraczających 5 000 PLN. Niewielkie podwyżki pojawiły się także w Gdyni (0,8 proc.) i Warszawie (0,7 proc.). W stolicy po raz kolejny od ubiegłej jesieni widoczne są konsekwentne podwyżki cen.

Tylko w Gdańsku i Gdyni średnie ceny mieszkań są niższe niż przed rokiem. Liderem wzrostów jest Warszawa, gdzie notowane ceny transakcyjne są wyższe o 10,5 proc. Na uwagę zasługuje średni metraż nabywanych mieszkań. We wszystkich analizowanych miastach przekracza on 50 mkw.
i wynosi zwykle 52-55 mkw. Niekwestionowanym liderem jest Gdańsk. Tam klienci kupują lokale o średniej powierzchni 60 mkw.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań I 2011- I 2014

Tylko w Gdańsku i Gdyni średnie ceny mieszkań są niższe niż przed rokiem. Liderem wzrostów jest Warszawa, gdzie notowane ceny transakcyjne są wyższe o 10,5 proc.




poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: