eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski VI 2015

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski VI 2015

2015-06-25 12:10

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski VI 2015

Warszawa © jacek_kadaj - Fotolia.com

Z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, analizującego sytuację na rynku mieszkaniowym w sześciu największych polskich miastach wynika, że najdroższe mieszkania, tradycyjnie już, znajdziemy w Warszawie. Dość niski poziom cen nieruchomości utrzymuje się z kolei w Łodzi, gdzie za metr kwadratowy mieszkania płacimy dwukrotnie mniej niż w stolicy. W Poznaniu wart odnotowania jest znaczny spadek cen, a we Wrocławiu pokaźna rozbieżność pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi.

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski V 2015

WARSZAWA


Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse, Szybko.pl i Expandera stołeczny rynek nieruchomości w najbliższych miesiącach będzie kształtowany przez popyt na mieszkania pod wynajem. Można się spodziewać, że w wakacyjnych miesiącach studenci zaczną poszukiwać zakwaterowania na nadchodzący rok akademicki. Niestety koszty najmu w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, wzrosły. Wyższe są również ceny transakcyjne mieszkań, jednak eksperci zauważają, że może być to chwilowa tendencja na rynku.

Ceny najmu rosną


Miesiące wakacyjne są okresem zmniejszonej aktywności kupujących. W tym czasie ciężar transakcji przesuwa się w kierunku najmu nieruchomości. Z końcem czerwca wygasają umowy podpisywane przez studentów, natomiast w sierpniu i wrześniu rozpoczyna się okres poszukiwań zakwaterowania na nowy rok akademicki.
– W tym roku osoby poszukujące lokali do wynajęcia nie mają powodów do szczególnego zadowolenia. W czerwcu na rynku stołecznym koszty wynajmu są zauważalnie wyższe niż przed rokiem – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Średni koszt wynajęcia kawalerki jest o 140 zł wyższy i wynosi 1 560 zł. Za popularne wśród studentów mieszkania dwu- i trzypokojowe również trzeba zapłacić więcej i jest to odpowiednio 2 060 i 2 950 zł miesięcznie.
Osoby, które poszukiwania rozpoczną już w lipcu, mogą liczyć na szerszy wybór mieszkań. W tym czasie zarówno ilość dostępnych ofert, lokalizacja, a także kwoty są bardziej zróżnicowane. W późniejszym okresie ceny rosną oraz zmniejsza się liczba wolnych atrakcyjnych lokalizacji.

Chwilowe zmiany cen transakcyjnych


Dzięki większej niż zwykle liczbie transakcji nieruchomości w centralnych rejonach Warszawy mamy do czynienia z podwyżką średnich cen sprzedawanych mieszkań.
– W ostatnim czasie za metr kwadratowy w Warszawie płaciliśmy średnio 7 467 zł, choć jeszcze do niedawna ceny nie przekraczały poziomu 7 300 zł – zauważa Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Wiele wskazuje, że jest to tylko chwilowa zmiana trendu stabilizacyjnego i możemy się spodziewać, że ceny powrócą do poprzednich poziomów. Zapowiadane wprowadzenie dopłat do mieszkań z rynku wtórnego w przypadku rynku stołecznego niewiele zmieni. Głównym powodem takiej sytuacji jest fakt, że jedynie 2% ofert spełnia kryteria programu.
Z tego względu osoby zainteresowane taką pomocą będą musiały skierować się w stronę biur sprzedaży deweloperów.

fot. jacek_kadaj - Fotolia.com

Warszawa

Najdroższe mieszkania, tradycyjnie już, znajdziemy w Warszawie.


Warunki dla zainteresowanych „hipotekami”


Osoby, które planują zakup mieszkania w Warszawie i zamierzają w tym celu wykorzystać kredyt hipoteczny, nie powinny mieć zbyt wielu powodów do narzekań. Oprocentowanie takich zobowiązań utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. W przypadku tych z minimalnym (10%) wkładem własnym wynosi ono średnio 3,66%. W rezultacie dla osób kupujących mieszkanie o powierzchni 60 mkw., w średniej cenie w Warszawie, miesięczna rata kredytu mieszkaniowego przy 10% wkładzie własnym wynosi jedynie 2 053 zł.
– Tak korzystne warunki prawdopodobnie nie będą utrzymywać się długo. W najbliższym czasie oprocentowanie może wzrosnąć pod wpływem zmian stawki WIBOR, która jeszcze na początku maja wynosiła 1,65%, a obecnie wzrosła już do poziomu 1,71% – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors.


Rodzina z jednym dzieckiem, uzyskująca dochód wynoszący 5 000 zł netto może przeciętnie liczyć na wsparcie w wysokości 462 000 zł. Z drugiej jednak strony wymóg posiadania 10% wkładu własnego nadal utrudnia wielu rodzinom uzyskanie bankowego finansowania. Aby kupić w Warszawie mieszkanie o powierzchni 60 metrów kwadratowych, po średniej cenie, trzeba posiadać aż 44 802 zł oszczędności. Wyjątek stanowią młodzi, którzy mogą liczyć na dopłatę w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Cena kupowanego przez nich mieszkania w Warszawie nie może być jednak wyższa niż 6 588 zł za mkw.

GDAŃSK


Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse, Szybko.pl i Expandera, średnie ceny transakcyjne mieszkań w Gdańsku wzrosły o 2%. Wakacyjne miesiące to czas, kiedy studenci będą aktywnie poszukiwać miejsca zakwaterowania na kolejny rok akademicki. Sezonowość ta będzie kształtować ceny wynajmu. Drugim czynnikiem, który znacząco może przyczynić się do zmiany sytuacji na rynku nieruchomości jest objęcie mieszkań z drugiej ręki programem MdM.

 

1 2 ... 5

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: