eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości III 2016

Wtórny rynek nieruchomości III 2016

2016-04-14 13:04

Wtórny rynek nieruchomości III 2016

Wtórny rynek nieruchomości III 2016 © violetkaipa - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ze wstępnych szacunków za I kwartał wynika, że na początku tego roku w sieci Metrohouse przeprowadzono o 10% więcej transakcji niż przed rokiem. Można więc uznać, że ruch na rynku nieruchomości w tym mało popularnym wśród nabywców okresie nie zamarł, a wręcz przeciwnie. Osoby poszukujące mieszkań często przyśpieszały decyzje o zakupie pod wpływem kończących się w dramatycznie szybkim tempie środków na tegoroczne dopłaty w ramach MdM. Choć wzrost dynamiki sprzedaży był widoczny przede wszystkim na rynku nowych mieszkań, to również tam, gdzie było możliwe znalezienie nieruchomości z drugiej ręki mieszczących się w limitach, klienci starali się możliwie szybko podejmować decyzje o zakupie.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości II 2016

Obecnie rynek oczekuje na szczegóły nowego programu Mieszkanie Plus. Na razie znamy jeszcze zbyt mało szczegółów, by określić możliwy wpływ działań rządowych na kształtowanie się popytu na rynku nieruchomości. Jedno jest pewne – planowane działania mają na celu zwiększenie podaży rynkowej przystępnych cenowo mieszkań, które mogłyby być budowane na gruntach należących do samorządów. Model, w którym początkowo wynajmowane lokum można byłoby wykupić na własność, ma dużą szansę na powodzenie. Zwłaszcza, że rośnie grupa osób, których zdolność kredytowa nie pozwala na zaciągnięcie zobowiązań kredytowych wystarczających na zakup choćby niewielkiego mieszkania. Jeżeli tego typu inwestycje powstawałyby na większą skalę, w perspektywie kolejnych lat mogłyby skutecznie wymóc na deweloperach obniżki cen w prowadzonych inwestycjach.

Należy jednak zauważyć, że nawet na obecnym etapie założeń programu podkreśla się, że standard budowanych mieszkań może być niższy niż tych oferowany dziś na rynku. Wyższej klasy nieruchomości nadal będziemy więc szukać u deweloperów i wśród ofert na rynku wtórnym.

W porównaniu do poprzedniego miesiąca najwyraźniejsze zmiany w cenach transakcyjnych odnotowaliśmy w Gdańsku. Tam kupujący wybierają mieszkania o 3,3% tańsze niż w lutym. Koszt metra kwadratowego nieznacznie przekracza 5 000 zł (5 008 zł), przez co różnica cenowa pomiędzy Gdańskiem a Gdynią uległa pomniejszeniu. Obecnie wynosi zaledwie 12 zł. W obu miastach kupujemy podobne pod względem metrażu mieszkania – średnio nabywamy 57 mkw. Różnica między lokalizacjami jest natomiast wyraźniejsza, gdy obecną sytuację porównamy do tej sprzed 12 miesięcy. O ile w Gdańsku kupujemy przeciętnie mieszkania o 1,5% droższe, o tyle w Gdyni sprzedają się lokale tańsze średnio o 4,5%. Ciekawostką w zestawieniu transakcji jest mały udział kawalerek. Prym wiodą niewielkie mieszkania trzypokojowe.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań w III 2016 r.

Średnia cena mieszkania nabywanego w Łodzi wynosi 185 000 zł


Nieco tańsze nieruchomości wybierają też nabywcy w Krakowie. W I kwartale br. Średni koszt mkw. wynosił 5 648 zł, czyli o 1,9% mniej niż przed miesiącem. Jest to też wartość o 4,5% niższa niż przed rokiem. Najniższe ceny w tym kwartale dotyczyły mieszkań do remontu w kamienicach na Podgórzu, gdzie kilka transakcji podpisano w cenie ok. 3 000 - 3 500 zł za mkw. To koszt rzadko spotykany w stolicy Małopolski. W przypadku najdroższych nieruchomości koszt metra kwadratowego dochodził do 10 000 zł. Spadki nieprzekraczające 1% widoczne są też we Wrocławiu. W ostatnich dwunastu miesiącach ceny, poza nielicznymi wyjątkami, kształtowały się na poziomie 5 100 - 5400 zł za mkw. W transakcjach z minionego kwartału duży udział stanowią mieszkania na osiedlach z wielkiej płyty. Podobnie jak w Krakowie, najniższy pułap ceny w transakcjach to 3 000 zł za m w., a najdroższe mieszkania były sprzedawane po 8 000 zł za metr.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań III 2015 – III 2016

W Warszawie cena metra kwadratowego podskoczyła względem minionego roku o niemal 200 złotych


W Łodzi i Warszawie wzrosty cen nabywanych mieszkań nie przekroczyły 1% i wyniosły odpowiednio 0,3% i 0,6%. Stolica urosła do rangi lokalizacji, w której kupowane są największe mieszkania. Średnia powierzchnia nabywanego lokalu wynosi 60 mkw. W ostatnich miesiącach największym zainteresowaniem cieszyły się nieruchomości na Mokotowie, Ursynowie, Woli i Ochocie. Przeciętnie mieszkania czekały na nabywcę około 4,5 miesiąca. W Łodzi natomiast ceny są niemal takie same, jak przed rokiem. W strukturze nabywanych mieszkań prymat wiedzie budownictwo z lat 70-tych. Dokładnie 300 tys. zł płacimy średnio za lokale kupowane w Poznaniu. Wprawdzie w porównaniu do zeszłego miesiąca metr kwadratowy jest nabywany o 2% drożej, ale jego średni koszt wynosząca 5 231 zł mieści się w wyższych strefach zakresu cen odnotowywanych w ostatnich miesiącach w tym mieście.Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: