eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Gdzie powstają nowe inwestycje mieszkaniowe w Polsce?

Gdzie powstają nowe inwestycje mieszkaniowe w Polsce?

2022-02-27 00:47

Gdzie powstają nowe inwestycje mieszkaniowe w Polsce?

Gdzie powstają nowe inwestycje mieszkaniowe w Polsce? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Deweloperzy coraz częściej decydują się budować w mniejszych miastach. Dzieje się tak z powodu problemów z dostępnością działek na dużych rynkach. Poza tym rośnie popyt na mieszkania w małych miejscowościach. Gdzie obecnie powstają nowe inwestycje mieszkaniowe w Polsce?

Przeczytaj także: Sprzedaż mieszkań deweloperskich. Jaki był 2021 rok?

Zeszły rok przyniósł drugi, najlepszy w historii wynik sprzedaży deweloperskiej. Na sześciu największych rynkach, deweloperzy sprzedali łącznie 64,5 tys. lokali, wprowadzając jednocześnie na rynek ok. 59 tys. mieszkań. Popyt przewyższał podaż. W tym roku sprzedaż będzie nieco spadać. Polacy jednak wciąż chętnie inwestują w nieruchomości, bo to niezmiennie najlepszy sposób na ulokowanie swojego kapitału – podkreśla Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca redNet 24.

Kto dołączył do „ wielkiej szóstki”?


Do tej pory prym na rynku mieszkaniowym wiodła tzw. wielka szóstka, czyli: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto i Łódź. Problemy z dostępnością atrakcyjnych działek w największych miastach oraz rosnący popyt na nieruchomości w mniejszych miastach, w których profesjonalna działalność deweloperska stanowiła niewielki udział, spowodowała, że deweloperzy coraz częściej decydują się na budowę nowych inwestycji w mniejszych ośrodkach.
Mniejsze miasta wojewódzkie, to kolejne ważne punkty na mapie nieruchomościowej Polski. W tych lokalizacjach konkurencja jest zdecydowanie mniejsza, a ceny gruntów niższe. Klienci kupują mieszkania z rynku pierwotnego, chcąc podnieść swój standard życia, bo jak wiadomo w mniejszych miastach nadal dominują osiedla z tzw. „wielkiej płyty. Rynek inwestycyjny nie ma tam jeszcze tak bogatej oferty jak największe aglomeracje. Jednak już teraz widać, że mają dobre rokowania na przyszłość - zauważa Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca redNet 24

Szczecin i Katowice w czołówce


Spośród rozwijających się rynków mieszkaniowych najwięcej nowych inwestycji buduje się w Szczecinie i Katowicach. Tylko w zeszłym roku w obydwu tych miastach wprowadzonych zostało do obrotu ponad 5 tys. nowych mieszkań, z czego większość została sprzedana. Porównując rok do roku sprzedaż wzrosła o 25% w Katowicach, oraz o 12% w Szczecinie na koniec 2021. W jednym i drugim przypadku ceny wzrosły o 17%.

fot. mat. prasowe

Oferta mieszkaniowa

Porównując rok do roku sprzedaż wzrosła o 25% w Katowicach, oraz o 12% w Szczecinie na koniec 2021. W jednym i drugim przypadku ceny wzrosły o 17%.


Praca zdalna, a miejsce zamieszkania


W Warszawie i pięciu największych aglomeracjach liczba mieszkań w nowych inwestycjach znacznie się zmniejszyła. Jednocześnie ze względu na zmianę modelu pracy Polacy decydują się na zakup nieruchomości w mniejszych miastach.
W naszym serwisie obserwujemy coraz bardziej wzmożony ruch, jeśli chodzi o mniejsze aglomeracje. Obecnie, kiedy większość z nas pracuje zdalnie lub hybrydowo, mamy większą swobodę w doborze miejsca zamieszkania. Zakup nieruchomości nie jest już tak bardzo determinowany bliskim położeniem od miejsca pracy, bowiem nasze biuro jest dzisiaj często tam gdzie my – zauważa Maciej Dymkowski, prezes zarządzający serwisem tabelaofert.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Gdzie powstają nowe inwestycje mieszkaniowe w Polsce?

    majawerka / 2022-03-06 10:55:08

    Chyba w każdym mieście powstają nowe inwestycje ale mnie interesuje mieszkanie we Wrocławiu, najchętniej na nowoczesnym osiedlu Nowe Miasto Różanka Młynarska. Jest bardzo atrakcyjnie zaprojektowane. Na plus też dobra komunikacja drogowa z centrum odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: