eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości XII 2015

Wtórny rynek nieruchomości XII 2015

2016-01-19 13:36

Wtórny rynek nieruchomości XII 2015

Wtórny rynek nieruchomości XII 2015 © vege - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Sprzedający zakończyli rok 2015 wyjątkowo wysoką, jak na ostatnie 12 miesięcy, podwyżką cen. W grudniu w 15 analizowanych miastach ceny ofertowe wzrosły przeciętnie o 1,1%. Największa podwyżka, którą można nawet nazwać skokiem cen, miała miejsce w Katowicach, gdzie w ciągu miesiąca odnotowaliśmy 3,3% wzrost ceny ofertowej. Aktualny koszt metra kwadratowego mieszkania w stolicy Śląska wynosi 3 920 zł i jest to poziom porównywalny do początku 2015 roku. Wzrosty cen powyżej 1% w grudniu odnotowały: Wrocław (+1,5%), Poznań (+1,5%), Lublin (+1,5%); Toruń (+1,2%), Olsztyn (+1,2%), Kraków i Gdynia (+1%).

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości XI 2015

Ceny mieszkań na zamknięcie roku 2015 zostały ukształtowane w przeważającej mierze przez wydarzenia, które miały miejsce w ciągu ostatnich czterech miesięcy. Nastąpiło ożywienie popytu spowodowane: tanimi kredytami, uruchomieniem programu MDM na rynku wtórnym, zakupami inwestycyjnymi za gotówkę i w końcówce roku motywowane wyższym wymaganym poziomem wkładu własnego od 2016 roku. W rezultacie w porównaniu z grudniem 2014 nastąpił wzost cen nieruchomości z drugiej ręki o średnio 2,6%. Szczególnie godny odnotowania jest wzrost ceny ofertowej o ponad 6% w Gdańsku oraz niemal 5% w przypadku Łodzi.

CENY TRANSAKCYJNE


Początek nowego roku jest zwykle okresem podsumowań. Przyjrzyjmy się zatem, jak zmieniły się ceny mieszkań w analizowanych w opracowaniu miastach. Będziemy porównywać średnie ceny z transakcji z IV kwartału 2015 i 2014 r. Na siedem monitorowanych miast w aż czterech lokalizacjach ceny są wyższe niż przed rokiem, w dwóch są niższe, a w jednym przypadku zmiany są minimalne.

Porównanie cen warto zacząć od Krakowa, gdzie zanotowaliśmy najwyższe średnie spadki w kosztach nabywanych mieszkań. Jest to m.in. następstwo kupowania lokali z niższego segmentu cenowego w końcówce 2015 r. W porównaniu do sytuacji sprzed roku ceny te były niższe o ponad 9% choć przez większą część roku cena metra kwadratowego oscylowała w granicach 5 900 zł - 6 100 zł. W ostatnim czasie na listy transakcyjne trafiały także mieszkania sprzedawane w cenie ok. 4 500 zł za mkw., co nie było tak powszechne przed rokiem. Zainteresowanie najtańszymi nieruchomościami wynika z możliwości uzyskania dopłaty w ramach MdM. Na rynku wtórnym jest to jednak zadanie dość ekstremalne, bo limit dla mieszkań z drugiej ręki wynosi zaledwie niecałe 4,3 tys. zł za metr kwadratowy.

Drugim po Krakowie miastem, gdzie średnie ceny kupowanych lokali są niższe niż przed rokiem jest Poznań. Tu różnice nie są tak spektakularne i wynoszą 2,8%. Zwykle ceny w stolicy Wielkopolski przekraczały poziom 5 000 zł za mkw. choć w okresie wakacyjnym przecięty koszt metra kwadratowego spadał poniżej tej granicy. Tymczasem w Warszawie ruchu cenowe są właściwie niewidoczne. Mimo to w ciągu roku średnia dochodziła już do wartości 7 500 zł za mkw. Duże znaczenie ma udział w transakcjach mieszkań z segmentu apartamentów, które potrafią znacznie zawyżyć średnią dla stolicy. Obecnie za metr kwadratowy lokalu w Warszawie trzeba zapłacić 7 158 zł.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań w I 2016 r.

Największe zmiany pomiędzy cenami transakcyjnymi a ofertowymi występują w Krakowie.


W kolejnych miastach nabywcy wybierali nieco droższe mieszkania. Największe zmiany dotyczą Gdańska, gdzie koszt nieruchomości jest wyższy o 4,4% niż rok temu. Od września ceny utrzymują się powyżej poziomu 5 000 zł za mkw., podczas gdy w całym 2014 r. średnia ani razu nie przekroczyła tej kwoty. W Gdyni tylko trzy razy w ciągu roku przeciętny koszt metra kwadratowego przekroczyły 5 000 zł. Zwykle kształtował się on w granicach 4 800 zł - 4 900 zł. Różnica obecnych cen w porównaniu do tych obowiązujących przed rokiem wynosi 1%. We Wrocławiu kupowane mieszkania też są droższe niż 12 miesięcy temu. W stolicy Dolnego Śląska koszty ulegały dynamicznym zmianom, a ich poziom wahał się od sumy 4 900 zł do 5 600 zł za mkw. Średnia za ostatni kwartał to 5256 zł i jest wyższa od cen sprzed roku o 3,7 proc. Ostatnim z miast, gdzie poziomy cen są wyższe jest Łódź (2,4 proc.). W ciągu roku zakresy cenowe w Łodzi zaczynały się od 3400, kończąc na 3600 zł. co czyni ten rynek bardzo stabilnym w porównaniu do innych analizowanych miast.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


Spośród analizowanych miast w trzech występują znaczące (większe niż 10 proc.) różnice cenowe pomiędzy dostępną na rynku ofertą a rzeczywiście nabywanymi mieszkaniami. Są to Gdańsk, Gdynia i Kraków. O ile w Krakowie zwykle ceny ofertowe dość znacznie różnią się od realnych możliwości zakupowych, to w Trójmieście aż tak duże różnice nie zdarzają się często. Oznacza to, że wbrew rynkowej ofercie klienci zainteresowani są zakupem lokali z niższych półek cenowych.

fot. mat. prasowe

Kształtowanie się średnich cen transakcyjnych mieszkań

Łódzki rynek okazuje się dość stabilny.
Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: