eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski VIII 2013

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski VIII 2013

2013-08-28 09:41

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski


Wzrost ceny transakcyjnej

Wyniki sierpniowego raportu pokazują, że krakowski rynek nieruchomości nie ulega tendencji obniżki cen, zauważalnej w pozostałych miastach Polski. – Podczas gdy w całym kraju ceny transakcyjne mieszkań z rynku wtórnego spadają, w Krakowie obserwujemy ich wyraźny wzrost – twierdzi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Średni koszt metra kwadratowego powoli zbliża się do 6000 PLN, co oznacza wzrost o ponad 600 PLN w stosunku do stanu sprzed sześciu miesięcy. Podwyżka ta nie jest jednak wynikiem odwrócenia się dostrzegalnej w ostatnich miesiącach stopniowej stabilizacji cen nieruchomości. Wynika ona z preferencji osób dokonujących zakupu w stolicy Małopolski. – Krakowianie częściej niż w poprzednich latach interesują się mieszkaniami zlokalizowanymi w centrum miasta. Ponadto dużą popularnością cieszą się lokale o podwyższonym standardzie, który wpływa na ich wyższą cenę – mówi Marcin Jańczuk, Metrohouse. – W porównaniu do innych rejonów kraju, w Krakowie kupowane są jednak mniejsze mieszkania średnio o powierzchni 48,9 mkw. Z kolei przeciętna kwota, za jaką dokonywany jest zakup, nie przekracza 290 tys. PLN.

Drogi wynajem mieszkania

Wynajem stanowi znaczną część rynku mieszkaniowego w Krakowie. Zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych wciąż cieszy się dużą popularnością. Wynika to ze specyfiki samego miasta, do którego co roku przyjeżdża liczna grupa studentów. Ponadto walory turystyczne Krakowa zapewniają ciągły napływ osób zainteresowanych wynajmem krótkoterminowym. – Z uwagi na dużą popularność mieszkań pod wynajem stawki czynszów w Krakowie należą do najwyższych w skali kraju. Drożej zapłacimy jedynie we Wrocławiu i Warszawie – zauważa Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Za kawalerkę trzeba zapłacić 1140 PLN, za dwa pokoje 1512 PLN, natomiast za trzy pokoje 2030 PLN. Najtańszą opcją wynajmu jest stancja, którą można znaleźć już od 590 PLN miesięcznie.

Kredyty w złotych tańsze

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, choć w minionym miesiącu oprocentowanie kredytów hipotecznych nieznacznie wzrosło, to nadal jest istotnie mniejsze w porównaniu do lipca ubiegłego roku. - W wyniku niższego oprocentowania spadły również raty kredytów hipotecznych – zauważa Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander. - Biorąc pod uwagę obniżkę oraz aktualnie niższe ceny nieruchomości, okazuje się, że rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Krakowie spadła od września 2012 roku aż o 645 PLN. Jest to niemal największy spadek w skali kraju, bowiem większa obniżka raty kredytu została odnotowana jedynie w Warszawie i wyniosła 710 PLN.

WROCŁAW

Okres wakacyjny przyniósł we Wrocławiu wzrost zainteresowania mieszkaniami przeznaczonymi do wynajmu. Mimo niemal najwyższych stawek czynszowych w kraju, cieszą się one dużą popularnością wśród studentów. Jest to dobry czas na zakup mieszkania. W porównaniu do ubiegłego miesiąca w stolicy Dolnego Śląska, ceny spadły o prawie osiem procent.

Wynajem dla przyszłych żaków

W trakcie wakacji wyraźnie spada liczba transakcji sprzedaży mieszkań, ożywia się jednak rynek najmu. Tendencja ta wynika ze zbliżającego się rozpoczęcia roku akademickiego, a tym samym wzmożonego zainteresowania wśród studentów szukających lokum na czas nauki. – Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania jedno- i dwupokojowe zlokalizowane blisko uczelni – zauważa Marek Nabiałkowski, ekspert Metrohouse. – Najczęściej są kupowane przez rodziców dla dzieci rozpoczynających studia lub też w celu inwestycyjnym, z przeznaczeniem na wynajem.

Jak wynika z sierpniowego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, Wrocław należy do lokalizacji z najwyższymi czynszami w Polsce. Droższa jest tylko Warszawa. – Za wynajem kawalerki trzeba tu zapłacić 1220 PLN, mieszkanie dwupokojowe to koszt rzędu 1630 PLN. Z kolei za trzy pokoje zapłacimy 2140 PLN – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Nieco tańszą formą studenckiego zakwaterowania będzie stancja, której koszt oscyluje wokół kwoty 640 PLN miesięcznie.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • wymagania rosną...

    migel233 / 2013-08-28 15:03:33

    widać, że w Warszawie i nie tylko wymagania rosną, ale właściwie nic w tym dziwnego... jak widać jest coraz więcej klientów gotówkowych, lepszy dostęp do źródeł finansowania, a więc i rosnące zainteresowanie. a wraz z nim rosną wymagania... obecną sytuację dobrze obrazuje ten artykuł http://tnij.org/zjhn choć wszystko zależy od indywidualnych preferencji każdego kupującego. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: