eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości VII 2014

Wtórny rynek nieruchomości VII 2014

2014-08-14 12:19

Wtórny rynek nieruchomości VII 2014

Wtórny rynek nieruchomości VII 2014 © denphumi - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Jakiekolwiek poważne zmiany na rynku nieruchomości byłyby aktualnie dużym zaskoczeniem. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych tygodniach na rynek trafiło więcej ofert czy też pojawiła się nowa grupa kupujących. Nieznacznie zmieniają się więc również ceny. Zgodnie z przewidywaniami ceny lipcowe są średnio o 0,2% niższe od tych sprzed miesiąca, a tendencja zniżkowa utrzyma się co najmniej do końca wakacji.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości VI 2014

Największy spadek ceny (rzędu 1%) odnotowaliśmy w Łodzi, która niewątpliwie stanowi najbardziej chwiejny rynek: nawet niewielkie zmiany w popycie powodują znaczne skoki cen, zarówno w górę jak i w dół. Podobnie jest w Katowicach, gdzie średnia cena ofertowa w ciągu minionego miesiąca obniżyła się o 0,8%. O 0,7% tańsze niż w czerwcu są mieszkania w Szczecinie i Warszawie. Obniżki nie ominęły również Krakowa, Poznania, Gdańska, Gdyni, Torunia i Białegostoku.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym VII 2013 – VII 2014

Mimo że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy ceny obniżyły się nieznacznie w wyniku sezonowego spadku popytu, to w porównaniu z lipcem 2013 we wszystkich 15 analizowanych polskich miastach mieszkania są aktualnie droższe o 4,1%.


Jedynym miastem, w którym widać wzrost cen ofertowych jest Sopot – gdzie w sezonie letnim ceny rosną co roku. Również we Wrocławiu, Opolu i Lublinie nie odnotowujemy w lipcu spadku średniej wysokości ofert.

Mimo że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy ceny obniżyły się nieznacznie w wyniku sezonowego spadku popytu, to w porównaniu z lipcem 2013 we wszystkich 15 analizowanych polskich miastach mieszkania są aktualnie droższe o 4,1%.

W OCZEKIWANIU NA NAJEMCÓW

Właściciele mieszkań do wynajęcia powinni już przygotowywać się na zwiększony popyt ze strony studentów przyjeżdżających do dużych miast i wynajmujących mieszkania na czas studiów. Sierpień i wrzesień będą okresem kiedy najszybciej można znaleźć najemcę, jak również uzyskać korzystną cenę. Warto zauważyć, że wbrew panującym stereotypom studenci nie są najtrudniejszą grupą wynajmujących. Ich główną zaletą jest fakt, że w ponad 60% przypadków koszty mieszkania pokrywają rodzice, co gwarantuje regularne opłacanie czynszu.

Koszty wynajmu w polskich miastach są bardzo zróżnicowane. Wynajem kawalerki w Toruniu to zaledwie 53% kosztu zbliżonej oferty w Warszawie. Aby wynająć jeden pokój w większości miast wystarczy dysponować budżetem około 1 000 złotych. W ramach takiego budżetu zmieszczą się wynajmujący w Białymstoku, Toruniu, Bydgoszczy, Gdyni, Olsztynie, Łodzi i Poznaniu. Aby wynająć dwa pokoje należy dysponować kwotą minimum 1 090 złotych (w Olsztynie). W Gdańsku czy Krakowie to już koszt około 1 450 – 1 500 zł. Najdroższej jest w Warszawie (aż 1 970 zł). W przypadku dużych mieszkań 3-pokojowych minimalne koszty to 1 290 złotych (w Toruniu). W Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku – 2 000 zł, a w stolicy – 2 815 złotych miesięcznie.

fot. mat. prasowe

Średnie koszty wynajmu mieszkań

Dobrą informacją dla poszukujących jest fakt, że w większości miast aktualne koszty wynajmu są nieco niższe niż przed rokiem.


Dobrą informacją dla poszukujących jest fakt, że w większości miast aktualne koszty wynajmu są nieco niższe niż przed rokiem. Taniej można wynająć w Poznaniu – średnio o 7%; w Olsztynie – 5%; we Wrocławiu – 4% oraz w Gdyni i Bydgoszczy. Bez większych zmian pozostają koszty w Krakowie, Katowicach, Toruniu, Białymstoku i Bydgoszczy. W Warszawie nieznacznie tańszy jest wynajem kawalerki i mieszkania dwupokojowego, ale za trzy pokoje trzeba zapłacić średnio 300 złotych więcej niż przed rokiem.

CENY TRANSAKCYJNE

Tym razem we wszystkich analizowanych miastach, za wyjątkiem Gdańska, ceny nabywanych mieszkań były niższe niż przed miesiącem. Największe obniżki dotyczyły Wrocławia (3,9%). Po fali wzrostów średnich cen transakcyjnych w Krakowie, ceny tym razem spadły o 2,2%.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: