eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski VIII 2014

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski VIII 2014

2014-08-29 13:03

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski VIII 2014

Wrocław © borzywoj - Fotolia.com

Z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, analizującego sytuację na rynku mieszkaniowym w sześciu największych polskich miastach wynika, że najdroższe mieszkania, tradycyjnie już, znajdziemy w Warszawie. Dość niski poziom cen nieruchomości utrzymuje się z kolei w Łodzi, gdzie za metr kwadratowy mieszkania płacimy o połowę mniej niż w stolicy. W Poznaniu warte odnotowania są niższe ceny wynajmu nieruchomości.

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski VII 2014

WROCŁAW


Wyliczenia ekspertów Szybko.pl, Metrohouse i Expandera pokazują, że w czasie wakacji spośród największych polskich miast ceny nabywanych mieszkań najbardziej spadły w stolicy Dolnego Śląska. Obecnie przeciętny koszt metra kwadratowego wynosi tu 5 111 zł. Jednocześnie jest to jedno z najdroższych miast pod względem wynajmu. Żeby zamieszkać w kawalerce trzeba dysponować budżetem rzędu 1 200 zł, więcej zapłacimy jedynie w Warszawie.

Drogi wynajem we Wrocławiu


Jak pokazują dane najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, stolica Dolnego Śląska należy do najdroższych polskich miast pod względem kosztów wynajmu mieszkania. Wyższe ceny obserwowane są jedynie w Warszawie. – Na wynajem kawalerki we Wrocławiu musimy przeznaczyć średnio 1 200 zł. Dla porównania, wybierając podobny lokal w Łodzi zaoszczędzimy 360 zł
– wylicza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Żeby zamieszkać w dwupokojowym mieszkaniu musimy dysponować budżetem rzędu 1 570 zł, natomiast trzypokojowe lokum wynajmiemy za 2 000 zł. Najtańsze oferty można znaleźć na Muchoborze i Psim Polu. Najdroższe są tradycyjnie nieruchomości w centrum – Śródmieściu i Starym Mieście.

Wakacje pod znakiem obniżek


Spośród największych polskich miast największe wakacyjne spadki cen nabywanych mieszkań dotyczą Wrocławia. – W tym mieście obniżki odnotowywane są od kwietnia, a średnia transakcyjna coraz bardziej zbliża się do poziomu 5 000 zł za metr kwadratowy – komentuje Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Obecnie wynosi ona 5 111 zł. Najtaniej kupowane są lokale w przedwojennych kamienicach i budynkach z wielkiej płyty. Duże mieszkania w takich lokalizacjach można kupić już nawet za 2 900 – 3 300 zł za metr kwadratowy – dodaje ekspert.

fot. borzywoj - Fotolia.com

Wrocław

Pprzeciętny koszt metra kwadratowego we Wrocławiu wynosi tu 5 111 zł. Jednocześnie jest to jedno z najdroższych miast pod względem wynajmu.


Oprocentowanie kredytów nadal niższe niż przed rokiem


Osoby planujące zakup mieszkania we Wrocławiu powinna ucieszyć wiadomość o możliwej obniżce oprocentowania kredytów hipotecznych.
– Coraz bardziej prawdopodobna jest bowiem decyzja
o obniżeniu poziomu stóp procentowych w naszym kraju, która może zapaść już we wrześniu lub październiku. Niestety jednocześnie wiele banków w ostatnim czasie podnosi marże kredytowe, których poziom również decyduje o wysokości oprocentowania kredytów. Szczególnie dotkliwe podwyżki dotknęły kredytów z niskim wkładem własnym (5-10%). Ich przeciętna marża w zaledwie miesiąc wzrosła z 2,14% aż do 2,24% – twierdzi Jarosław Sadowski, ekspert firmy Expander. – Dla porównania przeciętna marża kredytów z wysokim wkładem (25%) wynosi obecnie 1,81%. Planując zakup mieszkania warto więc gromadzić oszczędności, gdyż ich wysokość może istotnie obniżyć koszt zaciąganego zobowiązania – dodaje.

Warto przypomnieć, że obecnie nie można już uzyskać kredytu hipotecznego, jeśli nie posiada się przynajmniej 5% wkładu własnego. Oznacza to, że aby kupić we Wrocławiu mieszkanie o powierzchni 60 mkw. po średniej cenie, trzeba posiadać przynajmniej 15 333 zł. – Już za kilka miesięcy będziemy musieli dysponować dwa razy większym kapitałem, gdyż od przyszłego roku banki będą mogły udzielać kredytów hipotecznych na nie więcej niż 90% wartości nieruchomości – przypomina Sadowski, Expander. Na koniec warto jeszcze dodać, że rata kredytu zaciąganego na mieszkanie we Wrocławiu na okres 25 lat, przy minimalnym wkładzie własnym wyniesie 1 690 zł w przypadku przeciętnej oferty kredytowej.

KRAKÓW


W Krakowie przestały rosnąć ceny transakcyjne. Klienci wybierają coraz tańsze lokalizacje, a średnia kwota sprzedaży wynosi 6 254 zł za mkw. Zwiększyły się natomiast marże kredytów hipotecznych z niskim wkładem własnym. Dlatego planując zakup nieruchomości, warto gromadzić oszczędności, bowiem mogą one obniżyć koszt zobowiązania.

Kawalerki nawet za 700 zł


W studenckim Krakowie najbliższe tygodnie upłyną pod znakiem powrotu studentów i poszukiwania przez nich mieszkań na wynajem.
– Za kawalerkę będą musieli zapłacić około 1 100 zł, choć w Nowej Hucie czy Mistrzejowicach można znaleźć oferty nawet za 700 zł miesięcznie. Mieszkanie dwupokojowe to już wydatek rzędu 1 500 zł, a za trzy pokoje należy się liczyć z kwotą 2 115 zł – stwierdza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.

Najwięcej mieszkań na wynajem można znaleźć w dzielnicach Stare Miasto (18% wszystkich ofert) oraz Krowodrza (13%).

 

1 2 ... 5

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: