eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości IX 2016

Wtórny rynek nieruchomości IX 2016

2016-10-18 13:41

Wtórny rynek nieruchomości IX 2016

Nieruchomości © BillionPhotos.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Już dość dawno nie mieliśmy do czynienia z tak jednolitą sytuacją we wszystkich siedmiu analizowanych miastach. W przypadku każdego z nich, w porównaniu do zeszłego miesiąca wzrosła średnia cena mkw. mieszkania nabywanego na rynku wtórnym. Najmniejsze różnice cenowe dotyczą Gdyni, gdzie kupowaliśmy nieruchomości droższe o niecały procent w porównaniu do poprzedniego notowania, jednak w Poznaniu ceny lokali są wyższe o ponad 5 proc.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości VIII 2016

Wrzesień był jednym z najbardziej transakcyjnych miesięcy w roku. Liczba nabywanych mieszkań właśnie w tym miesiącu pokazuje, że klienci w wakacje nie próżnowali i poświęcali swój czas na poszukiwanie lokum do zakupu. Wrześniowy wzrost liczby transakcji jest także dobrym prognostykiem na październik, który jest historycznie jednym z najbardziej pracowitych miesięcy dla pośredników. Paradoksalnie ruchowi na rynku wtórnym sprzyja szybka sprzedaż na rynku pierwotnym. W wielu lokalizacjach trudno jest znaleźć popularne mieszkania, do których można się wprowadzić już w ciągu kilku miesięcy. Klientom, którzy nie mogą czekać, pozostaje oferta rynku nieruchomości z tzw. drugiej ręki.

Tradycyjnie, tak jak od wielu miesięcy, siłą napędową dla rynku mieszkaniowego są inwestorzy poszukujący niedrogich małych lokali z przeznaczeniem na wynajem. Trend nabywania kawalerek i niewielkich mieszkań dwupokojowych jest niekiedy przełamywany przez inwestorów poszukujących większych nieruchomości – nawet 4-5 pokojowych. Lokale z tego segmentu w budynkach z wielkiej płyty jest jednak trudniej sprzedać na rynku wtórnym. Dlatego w przypadku inwestorów pojawia się możliwość wynegocjowania wyższych niż standardowo upustów. Duże mieszkania zazwyczaj są wynajmowane „na pokoje”, co zwykle umożliwia uzyskanie wyższej rentowności niż w przypadku popularnych lokali dwupokojowych.

Tymczasem pewne ziarno niepokoju w środowisku inwestorów mogły zasiać rządowe plany związane z intensyfikacją działań związanych z programem Mieszkanie Plus. Ambitny projekt rządu zakłada wybudowanie mieszkań na wynajem z możliwą opcją dojścia do własności. Nieruchomości te będą przeznaczone dla osób, które nie mają obecnie możliwości zakupu lokalu na rynku komercyjnym (np. z uwagi na brak zdolności kredytowej). Działania rządu mają na celu zapewnienie dostępu do rynku tanich mieszkań na wynajem (12-24 zł za m kw. + opłaty eksploatacyjne), co teoretycznie mogłoby pokrzyżować plany potencjalnym nabywcom, którzy upatrują w nieruchomościach pewnej, przynoszącej odpowiednio atrakcyjnej rentowności lokaty kapitału. Na razie jednak nie znamy szczegółów programu, lokalizacji inwestycji, ich skali w poszczególnych miastach, przez co nie jest możliwe dokładne określenie następstw tego projektu dla rynku komercyjnego wynajmu mieszkań. Wydaje się jednak, że grupa docelowa, do której adresowany jest program Mieszkanie Plus nie pokrywa się w dużej części z obecnymi najemcami.

W zestawieniu z poprzednim notowaniem, we wszystkich analizowanych miastach kupowaliśmy droższe mieszkania. Największe różnice w cenach miały miejsce w Poznaniu, gdzie w porównaniu do poprzedniego raportu ceny wzrosły o 5,7 proc. i obecnie za mkw. płacimy 5 265 zł. Drożej jest też w Warszawie, gdzie mkw. kosztował nas 7 672 zł, czyli o 4,6 proc. drożej. Jednocześnie warto podkreślić, że jest to najwyższe notowanie od ponad 4 lat. W ostatnich miesiącach średnie ceny kształtowały się w przedziałach 7 300-7 400 zł, a na obecny wynik może mieć wpływ większa liczba transakcji przeprowadzanych w centralnych rejonach miasta. Zapewne w kolejnych notowaniach nie powinniśmy obserwować utrzymania się takich wartości.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


Wyższe ceny widoczne są również w Krakowie, gdzie cena mkw. przekroczyła 6 000 zł i wyniosła dokładnie 6 164 zł. To jedno z najwyższych notowań w tym mieście od kilkunastu miesięcy. W Łodzi koszt nabywanych mieszkań ponownie przekroczył poziom 3 600 zł, a średnia całościowa cena lokalu dochodzi powoli do kwoty 200 tys. zł. Jednak patrząc na ceny z perspektywy analogicznego okresu zeszłego roku, można zauważyć, że znajdują się one na bardzo zbliżonym poziomie.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań IX 2016

Średni metraż kupowanego mieszkania oscyluje wokół 55 mkw.


W Trójmieście wzrosty cen są nieco niższe i wynoszą 1,5 proc. w Gdańsku (5 497 zł) i 0,8 proc.
w Gdyni (5 385 zł). W ostatnim z analizowanych miast (Wrocław) ceny wzrosły o 1 proc., a nabywcy za mkw. płacili 5 509 zł.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań VIII 2015 – VIII 2016

Ceny transakcyjne tradycyjnie już najniższe były w Łodzi.Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: