eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości VIII 2017

Wtórny rynek nieruchomości VIII 2017

2017-09-15 11:41

Wtórny rynek nieruchomości VIII 2017

Wtórny rynek nieruchomości VIII 2017 © mizar_21984 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Bardzo dobre wskaźniki obserwowane na rynku deweloperskim idą w parze z dobrą koniunkturą na wtórnym rynku mieszkań. Sierpień obfitował w liczne transakcje, a zainteresowanie klientów utrzymywało się na nadspodziewanie wysokich poziomach. W porównaniu do cen sprzed miesiąca spośród siedmiu analizowanych miast w czterech odnotowaliśmy zwyżki, w jednej obniżki cen, natomiast w kolejnych dwóch zmiany były nie większe niż 1 proc.
Jedynym miastem, gdzie ceny mieszkań wyraźnie spadły w porównaniu do ostatniego raportu jest Wrocław. Obecnie klienci płacą za m kw. 5731 zł, co oznacza kwotę niższą o 3,1 proc. Coraz większe zainteresowanie dużymi mieszkaniami ma wpływ na średni metraż nabywanych lokali – 60 m kw. Tylko w Gdyni kupowaliśmy większe mieszkania. Popularnością cieszą się mieszkania 2-3-pokojowe, a w transakcjach dokonywanych przez klientów Metrohouse mniej jest popularnych niegdyś kawalerek. W ostatnich transakcjach ceny za m kw. standardowych lokali zaczynały się od 3800 zł. Nadal na rynku można znaleźć sporo ofert po stosunkowo niewygórowanych kwotach, zwykle w starych przedwojennych kamienicach, ale wysokie koszty remontu takich mieszkań powodują, że sprzedający czują potrzebę obniżania cen ofertowych.

Liderem wyższych cen jest wtórny rynek nieruchomości w Gdyni. Rzeczywiście, w ostatnim czasie wiele transakcji dotyczyło mieszkań wybudowanych w ostatnich latach, w dobrym stanie technicznym, nabywanych często znacznie powyżej 6000 zł za m kw. Taka kompozycja koszyka transakcji spowodowała, że średnia cena wzrosła do poziomu 5515 zł, ale nie ma wyraźnych przesłanek, by twierdzić, że będziemy mieć do czynienia z kontynuacją zakupów pozwalających na utrzymanie trendu wzrostowego.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań VIII 2017 r.

Jedynym miastem, gdzie ceny mieszkań wyraźnie spadły w porównaniu do ostatniego raportu jest Wrocław.


Wyższe o 4,6 proc. ceny widoczne są w Krakowie, gdzie kupujemy mieszkania za 6437 zł za m kw. Najniższe ceny w transakcjach zaczynały się od 5000 zł za m kw. i przy standardowych lokalach kończyły się na poziomie 8500 zł. Jednocześnie najbardziej topowe lokalizacje mogły poszczycić się „warszawskimi” cenami rzędu kilkunastu tysięcy złotych, ale to margines wszystkich ofert. Wzrosty cen w Krakowie mają miejsce w sytuacji kiedy dość znaczna liczba transakcji miała miejsce w budynkach z wielkiej płyty, co pokazuje, że rynek jest „rozgrzany do czerwoności”.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


Droższy jest również wtórny rynek nieruchomości w Warszawie (7669 zł). W stolicy jak zwykle średnią cenę podbijają transakcje apartamentów klasy premium, nabywane za kwoty powyżej 15000 zł za m kw. Także w tym sektorze rynku ruch jest zauważalny. Jednak nie tylko najdroższe oferty cieszą się zainteresowaniem. Po przeciwnej stronie mamy ceny z poziomu 5000 zł, które są osiągalne w przypadku mieszkań w blokach z płyty na osiedlach sypialnianych stolicy. Natomiast na rynku mieszkań w Gdańsku za m kw. trzeba było zapłacić 5550 zł. Jednak tu kupujemy mniejsze mieszkania – średnia to zaledwie 51 m kw.

Bez większych zmian cenowych obyło się w Poznaniu i Łodzi. W stolicy wielkopolski średnia cena za m kw. to 5302 zł, a w Łodzi 3893 zł, ale w tym przypadku warto dodać, że jest to o 10 proc. więcej niż we wrześniu ubiegłego roku.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań VIII 2016 – VIII 2017

Najtańszym z analizowanych miast tradycyjnie już okazała się Łódź.


Marcin Jańczuk


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.